آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » سید محمدعلی انگجی ؛ عالم، خطیب، روحانی مبارز
3432 بازدید

سید محمدعلی انگجی ؛ عالم، خطیب، روحانی مبارز

سید محمدعلی انگجی

(۱۲۷۶ش، تبریز ـ ۱۵ خرداد ۱۳۶۲، تبریز)

عالم، خطیب، روحانی مبارز

سید محمدعلی انگجی

سید محمدعلی‌ انگجی‌ در سال‌ ۱۲۷۶ هجری‌شمسی‌ در محله‌ انگج‌ به‌دنیا آمد. فرزند سید ابوالحسن‌ انگجی‌، تحصیلات‌ خود را نزد پدر آغاز کرد و سپس‌ جهت‌ تکمیل‌ علوم‌ دینی‌، عازم‌ شهر مقدس قم‌ شد و پس از سال‌ها تحصیل نزد علمای بزرگ، موفق به اخذ درجه اجتهاد گردید.

وی در سال ۱۳۱۵ هجری‌شمسی، حاکم شرع تبریز شد ولی‌ یک‌ سال‌ بعد کارهای دولتی را کنار گذاشت و به تدریس‌ علوم‌ دینی‌ پرداخت و از سال۱۳۲۰ هجری‌شمسی وارد فعالیت‌های‌ سیاسی‌ شد. در جریانات انقلاب، با صدور اعلامیه‌هایی، به نقد سیاست‌های غلط رژیم پرداخت و آن را محکوم کرد که‌ پس‌ از چندی منجر به تبعیدش از تبریز گردید.

آیت‌اله انگجی در شانزدهمین‌ دوره انتخابات‌ مجلس‌ شورای‌ ملی‌، اعلام‌ کرد که‌ این‌ انتخابات‌ از روی‌ تطمیع‌ و تهدید انجام‌ گرفته‌ و فاقد وجاهت‌ قانونی‌ است و ابطال‌ انتخابات‌ را اعلام‌ کرد ولی‌ دولت‌ محمد ساعد مراغه‌ای با بی‌اعتنایی‌ به‌ این‌ گفته‌، انتخابات‌ را قانونی‌ اعلام‌ کرد.

وی در حالی‌‌که‌ قصد داشت‌ در تظاهرات‌ مردم‌ تبریز به‌ مناسبت‌ بیستمین سالگرد گرامیداشت‌ قیام‌ ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ شرکت‌ کند، دچار سکته قلبی شد و دارفانی‌ را وداع‌ گفت‌ و پس‌ از تشییع‌ چندصد هزار نفری، پیکرش در جوار حرم‌ حضرت‌ معصومه‌(س) به‌ خاک‌ سپرده‌ شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه