آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » سید حمید نطقی ؛ شاعر، نویسنده، پدر روابط‌عمومی نوین ایران
2962 بازدید

سید حمید نطقی ؛ شاعر، نویسنده، پدر روابط‌عمومی نوین ایران

سید حمید نطقی
(۲۲ شهریور ۱۲۹۹، تبریز ـ ۲۵ تیر ۱۳۷۸، تهران)
شاعر، نویسنده، پدر روابط‌عمومی نوین ایران

سید حمید نطقی

سید حمید نطقی به سال ۱۲۹۹ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، با خانواده به شهر آستارا مهاجرت کرد و ضمن ادامه تحصیل، با نیما‌یوشیج آشنا شد. از سن ۱۳ سالگی به نوشتن مطلب در جراید محلی پرداخت و پس از تحصیل در دانشکده حقوق دانشگاه تهران وارد دانشگاه استانبول شد.
وی بعد از اخذ دکترای حقوق قضایی در سال ۱۳۲۷ هجری‌شمسی، به ایران بازگشت. ابتدا به کنسرسیوم نفت و سپس به شرکت نفت ایران و انگلیس پیوست و به‌عنوان مشاور در هیأت مدیره مشغول به کار گردید و در سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی به مدیریت روابط‌عمومی شرکت نفت منصوب شد و از آن زمان به بعد فعالیت‌های جدی خود را در زمینه روابط‌عمومی آغاز نمود.
نطقی به زبان‌های فرانسوی، آلمانی، انگلیسی، عربی، اسپانیولی، و ترکی تسلط کامل داشت و به دنبال مراجعت به ایران، سال‌ها در مجله وارلیق قلم‌فرسایی نمود و ضمن آن در مراکز علمی به تدریس پرداخت.
در پی تلاش‌های وی و پروفسور کاظم معتمدنژاد، رشته علوم ارتباطات اجتماعی در سال ۱۳۶۸ هجری‌شمسی مجدداً در داخل دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه علامه‌طباطبایی احیاء شد و نطقی در سال ۱۳۷۷ هجری‌شمسی به‌عنوان بنیان‌گذار و پدر روابط‌عمومی نوین ایران انتخاب گردید.
از آثار مکتوب این اندیشمند بزرگ می‌توان کتاب‌های مدیریت در روابط‌عمومی، یک‌ساعت با قاآنی، باورها و تبلیغات سیاسی، تعاملی در زمینه شعر و ادبیات، اشعار فارسی، جاده شراب، گناه‌های جوانی، از دیروز تا امروز، و پایان یک سال را برشمرد.
این دانشمند وارسته پس از مبارزه‌ای طولانی با بیماری، تابستان ۱۳۷۸ هجری‌شمسی در تهران دارفانی را وداع گفت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه