عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » سید حمید مولانا ؛ از برجسته‌ترین چهره‌های روابط بین‌الملل و ارتباطات جهان
2900 بازدید

سید حمید مولانا ؛ از برجسته‌ترین چهره‌های روابط بین‌الملل و ارتباطات جهان

سید حمید مولانا
(۶ اسفند ۱۳۱۵، تبریز ـ در قید حیات)
از برجسته‌ترین چهره‌های روابط بین‌الملل و ارتباطات جهان

سید حمید مولانا

سید حمید مولانا سال ۱۳۱۵ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. تا کلاس سوم ابتدایی را در تبریز فراگرفت و سپس به ادامه تحصیل در تهران پرداخت و وارد دبیرستان مروی شد.
در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی از دانشگاه نورت‌وسترن شیکاگو، بورسیه تحصیلی دریافت کرد و با علاقه و پشتکار فراوان، لیسانس و فوق‌لیسانس را خیلی‌سریع در رشته روزنامه‌نگاری و گرایش‌های نوینی همچون اقتصاد و سیاست، از دانشکده مشهور روزنامه‌نگاری نورت‌وسترن گرفت. بلافاصله برای اخذ دکترا در دانشگاه هاروارد پذیرفته شد ولی به اصرار اساتید دانشگاه نورت وسترن به هاروارد نرفت و در آن‌جا ماند و دکترای خود را در رشته‌های علوم‌سیاسی، اقتصاد و ارتباطات ادامه داد و سرانجام در آذرماه ۱۳۴۲ با اخذ بالاترین مقام آکادمیک (پروفسوری) از دانشگاه نورت وسترن به ایران بازگشت اما در سال ۱۳۴۳ هجری‌شمسی دوباره به آمریکا رفت و تا پیروزی انقلاب اسلامی در آنجا ماند.
وی یکی از پیشکسوتان و چهره‌های برجسته در رشته‌های روابط بین‌الملل و ارتباطات در سطح دنیا می‌باشد که مدت ۵۰ سال در آمریکا، اروپا و بسیاری از دانشگاه‌های مهم دنیا به تدریس و تحقیق مشغول بوده است و به‌عنوان بنیانگذار اولین و قدیمی‌ترین برنامه آموزشی و پژوهشی ارتباطات جهانی در دانشگاه‌های آمریکا، شهرتی بین‌المللی دارد.
مولانا بیش از ۳۰ عنوان کتاب در حوزه‌های آمریکا، غرب‌شناسی، اسلام‌شناسی، دیپلماسی و روابط بین‌الملل نوشته و به‌عنوان مشاور چندین سازمان بین‌المللی از جمله سازمان ملل و یونسکو مشغول به‌کار می‌باشد.
چند سال قبل در مراسم تجلیلی که از وی و آثار علمی‌اش در آمریکا صورت گرفت، به‌عنوان استاد ممتاز و ارشد انجمن مطالعات بین‌المللی انتخاب شد و به مدت چند سال رئیس انجمن بین‌المللی پژوهش در علوم ارتباطات را بر عهده گرفت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه