آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » سید جواد طباطبایی ؛ نویسنده، مترجم، پژوهشگر تاریخ، علوم سیاسی و فلسفه
3524 بازدید

سید جواد طباطبایی ؛ نویسنده، مترجم، پژوهشگر تاریخ، علوم سیاسی و فلسفه

سید جواد طباطبایی

(۲۳ آبان ۱۳۲۴، تبریز ـ در قید حیات)

نویسنده، مترجم، پژوهشگر تاریخ، علوم سیاسی و فلسفه

سید جواد طباطبایی

سید جواد طباطبایی به سال ۱۳۲۴ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش انجام داد و برای تحصیل در رشته حقوق وارد دانشگاه تهران شد. با پایان یافتن دوره لیسانس حقوق، راهی فرانسه شد و در دانشگاه سوربن به تحصیل رشته فلسفه سیاسی پرداخت.

وی با دریافت درجه دکترای دولتی به ایران بازگشت و با عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران فعالیت علمی خود را آغاز نمود و همزمان با تدریس، سردبیری نشریه دانشکده حقوق و علوم سیاسی را نیز پذیرفت اما به اتهام ملی‌گرایی از دانشگاه اخراج شد.

در سال ۱۳۷۶ هجری‌شمسی جایزه نخل آکادمیک (عالی‌ترین نشان علمی فرانسه) و مدال نقره تحقیقات در علم سیاست را از دانشگاه کمبریج کسب کرد و چندی بعد به عضویت هیئت علمی مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی انتخاب شد و همزمان در مراکز علمی مشغول تدریس گردید.

طباطبایی در حوزه تألیف و ترجمه آثار بسیار ارزشمندی خلق کرده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:

تأملی درباره ایران (۳جلد)، لنین و فلسفه و سه مقاله دیگر، یادداشتهایی درباره دیالکتیک، فلسفه ایرانی و فلسفه تطبیقی، تاریخ فلسفه اسلامی، درآمدی بر تاریخ اندیشه سیاسی در ایران، زوال اندیشه سیاسی در ایران، ابن خلدون و علوم اجتماعی، خواجه نظام‌الملک، مفهوم ولایت مطلقه در اندیشه سیاسی سده‌های میانه، تاریخ اندیشه سیاسی جدید در اروپا، سقوط اصفهان به گزارش کروسینسکی.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه