عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » سید جعفر جوادزاده خلخالی ؛ بنیانگذار فرقه دموکرات آذربایجان، روزنامه‌نگار
2785 بازدید

سید جعفر جوادزاده خلخالی ؛ بنیانگذار فرقه دموکرات آذربایجان، روزنامه‌نگار

سید جعفر جوادزاده خلخالی

(۱۲۷۲ش، خلخال ـ ۲۰ تیر ۱۳۲۶، گنجه)

بنیانگذار فرقه دموکرات آذربایجان، روزنامه‌نگار

سید جعفر جوادزاده خلخالی

محل تولد و درگذشت جوادزاده خلخالی (پیشه وری) ظاهرا با تبریز ارتباطی ندارد اما با توجه به رهبری فرقه دموکرات آذربایجان به مرکزیت تبریز، به زندگانی وی می پردازیم.

سید جعفر جوادزاده خلخالی معروف به پیشه‌وری در سال ۱۲۷۲ هجری‌شمسی در خلخال به دنیا آمد. مدتی بعد به همراه پدر و مادر به باکو رفت و در آنجا به تحصیل و کار پرداخت و با وقوع انقلاب روسیه، به حزب کمونیسم گروید و در سن ۲۵ سالگی به عضویت کمیته مرکزی حزب عدالت درآمد و ضمن آن سردبیری روزنامه حریت را برعهده گرفت.

در سال ۱۳۰۶ هجری‌شمسی دبیر کمیته مرکزی و مسئول تشکیلاتی حزب کمونیست ایران شد و در اسفند ۱۳۱۸ به جرم عضویت و تبلیغ فرقه اشتراکی، در دادگاه جنایی به ۱۰ سال زندان و تبعید محکوم گردید.

پیشه‌وری حکومت خودمختار فرقه دمکرات آذربایجان را در تبریز پایه‌ریزی کرد که منجر به ایجاد آن در ۲۱ آذر ۱۳۲۴ گردید.

در خلال اقدامات دولت برای استقرار واحدهای نظامی در آذربایجان، در نیمه دوم آذرماه ۱۳۲۵ تشکیلات فرقه دموکرات آذربایجان به سمت و سوی متلاشی شدن پیش رفت و پیشه‌وری که در ۱۹ آذر رهبری فرقه را به محمد بی‌ریا واگذار نموده بود، چند روز قبل از فروپاشی کامل فرقه، به همرا تنی چند از سران فرقه و گروهی از فعالان این حرکت از مرز گذشت و به خاک روسیه پناهنده و در شهر باکو استقرار یافت و بدین ترتیب فرقه در روز سالگرد خود از هم پاشید.

وی در شوروی نیز سیاست روس‌ها را درباره حاکمیت فرقه زیر سوال برد و خشم میرجعفر باقروف ـ رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی (۱۷ سپتامبر ۱۸۹۶، باکو ـ ۷ مه ۱۹۵۶، مسکو) ـ را برانگیخت تا اینکه سرانجام بر اثر توطئه در یک سانحه تصادف رانندگی در ۲۰ تیر ۱۳۲۶ جان باخت. اسناد ساواک، مرگ وی را به علت پشیمانی از همکاری با شوروی، تلاش برای تشکیل مجدد فرقه، بازگرداندن ایرانیان مقیم شوروی به ایران، و نیز تألیف کتابی با عنوان چگونه اشتباه کردم، عنوان می‌کنند اما اعضای حزب‌توده، مرگ او را کاملاً تصادفی دانسته‌اند.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه