افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » سید اسماعیل پیمان ؛ بنیانگذار روزنامه مهدآزادی، مبارز انقلابی
2804 بازدید

سید اسماعیل پیمان ؛ بنیانگذار روزنامه مهدآزادی، مبارز انقلابی

سید اسماعیل پیمان

(۱۲۸۰ش، هشترود ـ ۲۵ فروردین ۱۳۷۰، تبریز)

روزنامه‌نگار، مبارز انقلابی

سید اسماعیل پیمان

سید اسماعیل پیمان در سال ۱۲۸۰ هجری‌شمسی در هشترود به دنیا آمد. قسمت عمده عمرش را در شهر مراغه سپری کرد. ابتدا نمایندگی نشریات مرکز را برعهده داشت تا اینکه از طرف دولت به‌عنوان نماینده توزیع قند، شکر و چای معرفی شد و با شکل‌گیری جریانات غائله آذربایجان در ۲۱ آذر ۱۳۲۴، به مخالفت با عوامل فرقه دموکرات برخاست و سرانجام تمام دارایی خود را در این راه از دست داد.

در شکل‌گیری نهضت اسلامی، همراه فرزندش به چاپ و پخش اعلامیه‌های انقلابی و ضدرژیم پرداخت و مدتی بعد به جمع هواداران آیت‌اله کاشانی پیوست.

وی در ۲ مرداد ۱۳۲۹ اجازه نشر روزنامه مهدآزادی را از اداره‌کل نگارش وزارت فرهنگ اخذ نمود و به اتفاق فرزندانش آن را در تبریز انتشار داد که این کار ارزشمند فرهنگی تا امروز تداوم داشته است.

در زمان ملی‌کردن صنعت نفت نقش روزنامه مهدآزادی غیرقابل انکار بود. این روزنامه با حملات شدیدی روبرو شد و دشمنان زیادی به سوی وی هجوم آوردند.

سید اسماعیل پیمان با دعوت از مبارزان و روشنفکران آن زمان در کانون مهدآزادی آدینه، ریشه حکومت پهلوی را سست کرد و به جرأت می‌توان گفت تمامی مبارزان دهه ۴۰ و ۵۰ با همین نشریه قدم در وادی مبارزه نهاده و بعدها با حرکت‌های قهرمانانه خود به اسوه مبارزه و جهاد تبدیل شدند.

او با تمام مشقت‌ها، همچون کوهی استوار در برابر نابرابری و ظلم ایستاد و سرانجام در سال ۱۳۷۰ در تبریز چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه