افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » سید اسداله مدنی ؛ عالم، عارف، مبارز، امام جمعه تبریز، اولین شهید محراب
2279 بازدید

سید اسداله مدنی ؛ عالم، عارف، مبارز، امام جمعه تبریز، اولین شهید محراب

سید اسداله مدنی
(۱۲۹۲ش، آذرشهر ـ ۲۰ شهریور ۱۳۶۰، تبریز)
عالم، عارف، مبارز، امام جمعه تبریز، اولین شهید محراب

سید اسداله مدنی

سید اسداله مدنی به سال ۱۲۹۲ هجری‌شمسی در آذرشهر متولد شد. در ۴ سالگی مادر و ۶ سالگی پدرش را از دست داد و از سنین کودکی مسئولیت سنگین اداره زندگی نامادری و ۳ کودک یتیم را برعهده گرفت.
از سنین خردسالی آثار نبوغ در وی ظاهر شد و قبل از همسالان خود به فراگیری دانش علاقمند گردید و پیشرفت چشم‌گیری از خود نشان داد. پس از مدتی رهسپار شهر مقدس قم شد و به کسب فضیلت، اخلاق، علم و تقوا پرداخت به طوری که به الگوی علما در تقوا تبدیل گردید.
وی از ابتدای مبارزات سیاسی علیه رژیم پهلوی ایفای نقش می‌کرد و مدتی به نجف‌اشرف رفت و از محضر علمای بزرگ عصر کسب فیض نمود تا اینکه پس از شهادت آیت‌اله سید محمدعلی قاضی طباطبائی، از سوی امام خمینی(ره) به سمت امامت جمعه تبریز و همچنین نمایندگی ایشان در کمیته انقلاب و دادگاه‌های انقلاب منصوب گردید.
امام جمعه خداشناس، محبوب و مردمی تبریز، روز بیستم شهریور ۱۳۶۰ پس از اقامه نماز در محراب نماز جمعه، بر اثر انفجار نارنجک مجروح شد و بلافاصله به بیمارستان سینا انتقال یافت و مورد عمل جراحی قرار گرفت اما به دلیل شدت جراحات، دعوت حق را لبیک گفت و به‌عنوان اولین شهید محراب بعد از مولای متقیان حضرت علی علیه‌السلام، به لقاء اله پیوست و پس از تشییع باشکوه و غیرقابل وصف در تبریز و قم، در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه