خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » سید ابوالفتح رسام عرب‌زاده ؛ نقاش، مجسمه‌ساز، مینیاتوریست، طراح برجسته قالی
3634 بازدید

سید ابوالفتح رسام عرب‌زاده ؛ نقاش، مجسمه‌ساز، مینیاتوریست، طراح برجسته قالی

سید ابوالفتح رسام عرب‌زاده
(۱۲۹۳ش، تبریز ـ ۱۳۷۵ش، تهران)
نقاش، مجسمه‌ساز، مینیاتوریست، طراح برجسته قالی

سید ابوالفتح رسام عرب‌زاده

سید ابوالفتح زیدی لطیفی معروف به رسام عرب‌زاده در سال ۱۲۹۳ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. در مکتب پدر، هنرستان تبریز و مدرسه صنایع قدیمه تهران به یادگیری فنون قالی‌بافی، طراحی، مینیاتور و مجسمه‌سازی پرداخت.
به سال ۱۳۴۵ هجری‌شمسی در یک کارگاه خصوصی، نمایشگاهی از فرش‌ها و طراحی‌های نوین خود بر پا نمود که نام و هنر او را پرآوازه ساخت و ضمن تلفیق سنت‌های فرش با نوآوری‌های هنری، باعث دگرگونی جدیدی در زندگی چند هزار ساله فرش شد و عنوان پدر فرش نو ایران را تصاحب نمود.
از آثار برجسته و معروف پدر فرش نو ایران می‌توان به طراحی نقش کاشی مجلس شورای ملی سابق و طراحی چهره عارف قزوینی اشاره کرد.
زمانی که بنیاد فرهنگی هنری فرش رسام عرب‌زاده با همکاری شهرداری تهران شکل گرفت، استاد ۶۶ قطعه از نفیس‌ترین فرش‌های خود را به پاس احترام به این هنر اصیل، تقدیم ملت بزرگ ایران کرد.
استاد رسام عرب‌زاده که نامش به‌عنوان طراح و از برجسته‌ترین نقش‌آفرینان صاحب سبک ایران در تاریخ فرش به ثبت رسیده است، در آخرین روز ماه مبارک رمضان در سن ۸۲ سالگی به علت ایست قلبی در تهران چشم از جهان فروبست و در آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه