اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » سید ابوالحسن مولانا ؛ دانشمند، مجتهد، نویسنده، مدرس برجسته حوزه
2674 بازدید

سید ابوالحسن مولانا ؛ دانشمند، مجتهد، نویسنده، مدرس برجسته حوزه

سید ابوالحسن مولانا
(۳ دی ۱۳۰۳، نجف‌اشرف ـ ۷ خرداد ۱۳۸۳، تبریز)
دانشمند، مجتهد، نویسنده، مدرس برجسته حوزه

سید ابوالحسن مولانا

سید ابوالحسن مولانا به سال ۱۳۰۳ هجری‌شمسی در نجف‌اشرف به دنیا آمد. در سن ۳ سالگی پس از اتمام تحصیلات پدرش، به وطن آبا و اجدادیش تبریز مراجعت نمود.
پس از اتمام دبستان، وارد حوزه علمیه تبریز شد و در عرض ۳ سال مقدمات را به اتمام رساند. در سن ۱۹ سالگی راهی حوزه علمیه قم شد و مدت ۱۴ سال به تحصیل و تهذیب نفس پرداخت و سرانجام در سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی به تبریز بازگشت.
وی از محضر علمای طراز اول حوزه علمیه قم بهره گرفته و به درجه اجتهاد رسید و ضمن تدریس به تألیف آثار گرانبهایی همت گمارد که برای نمونه می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:
درّ تابناک در کلمات معصومین (۲جلد)، داستانهای راستین (۲جلد)، النجم الظاهر فی صلوه المسافر، ثلث المسائل، احسن الدلالات، توضیح الاحکام، حاشیه بر رسائل شیخ انصاری، البیان فی تفسیر القرآن، شرح نهج‌البلاغه، مهدی(عج) و مسئله رجعت، مهدی(عج) و مسئله غیبت، انتظار فرج، مهدی(عج) نجات دهنده بشر، الملاحم و الفتن، و هدیه دوستان، درر المطالب فی شرح المکاسب، راهنمای دین در اصول دین، پیامبر اسلام و کثرت همسران، القوائد الفوائد، درس‌هایی از اخلاق اسلامی، و مساله ولایت فقیه.
مولانا به سال ۱۳۸۳ هجری‌شمسی در سن ۸۰ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و روز بعد با حضور مریدان و علاقمندانش از مقابل مسجد استاد و شاگرد، به طرف آرامستان وادی‌رحمت تشییع و به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه