افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » سورن آراکلیان ؛ پایه‌گذار ساز سازی در ایران، استاد ویولنسل
3382 بازدید

سورن آراکلیان ؛ پایه‌گذار ساز سازی در ایران، استاد ویولنسل

سورن آراکلیان

(۱۲۶۶ش، تبریز ـ ۱۳۴۱ش، تبریز)

پایه‌گذار ساز سازی در ایران، استاد موسیقی، نوازنده ویولنسل

سورن آراکلیان

سورن آراکلیان یکی از چهره‌های درخشان موسیقی در زمینه آهنگسازی، نوازندگی و ساخت ساز است که در سال ۱۲۶۶ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. در کودکی به تفلیس رفت و تحصیلات مقدماتی خود را به پایان رسانید و به پیشنهاد پدر و مادر وارد دانشگاه شهر ادسا شد اما عشق به موسیقی باعث شد وارد کنسرواتوار تفلیس شود.

وی برای ادامه کار و آموزش ساز ویولنسل به پراگ رفت. آشنایی وی با کارل دورژاک ـ استاد ویولن‌سازی ـ راه جدیدی برایش باز کرد و رفته‌رفته به یکی از اساتید مسلم ساز سازی تبدیل گردید و در عین حال به نواختن قطعات موسیقی پرداخت و با سفرهای متعدد به برلن و دیگر نقاط دنیا، تجارب ارجمندی کسب نمود.

در زمان ریاست علینقی وزیری در هنرستان موسیقی به تهران رفت و در آنجا مشغول به همکاری شد و از اساتید بزرگ موسیقی اروپا برای تدریس در هنرستان دعوت به عمل آورد.

وی در این هنرستان تدریس موسیقی و ساز سازی می‌کرد و تعدادی ساز بسیار با ارزش و ماندگار نیز در دست متبحران این فن از او به یادگار مانده است.

ترجمه آلمانی کتابی به زبان فرانسه در مورد ویولن در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی، ریاست مدرسه موسیقی تفلیس و مدیریت کارگاه سازسازی وزارت فرهنگ و هنر از جمله فعالیت‌هایی است که برای این استاد می‌توان برشمرد.

وی در سال ۱۳۴۱ هجری‌شمسی در زادگاهش درگذشت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه