آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » سعید پناهی ؛ پزشک، استاد برجسته دانشگاه در رشته جراحی مغز و اعصاب
9601 بازدید

سعید پناهی ؛ پزشک، استاد برجسته دانشگاه در رشته جراحی مغز و اعصاب

سعید پناهی

(۱۰ تیر ۱۳۱۸، تبریز ـ در قید حیات)

پزشک، استاد برجسته دانشگاه در رشته جراحی مغز و اعصاب

سعید پناهی

سعید پناهی در سال ۱۳۱۸ هجری‌شمسی در تبریز چشم به جهان گشود. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، در سال ۱۳۳۷ هجری‌شمسی از دبیرستان فردوسی فارغ‌التحصیل شد و در چند رشته دانشگاه مجاز به ادامه تحصیل گردید اما به اصرار پدرش به آلمان رفت و در رشته پزشکی تحصیلات خود را ادامه تا اینکه در سال ۱۳۴۳ هجری‌شمسی دوره نظری پزشکی را در دانشگاه فرایبورگ به اتمام رساند و بین ۲۹۴ دانشجوی آن دانشگاه، جزو ۸ نفر برگزیده معرفی و مورد تجلیل قرار گرفت.

وی پس از ۶ سال تحصیل در رشته مغز و اعصاب، زیرنظر پروفسور امباخ (جراح برجسته و معروف مغز و اعصاب در دنیا) موفق به اتمام دوره تخصص خود شد و مدت ۲ سال معاونت بخش بیمارستانی در آلمان را برعهده گرفت و به کسب تجربه پرداخت و سرانجام در سال ۱۳۵۳ هجری‌شمسی به ایران بازگشت و در دانشگاه علوم پزشکی به تدریس مشغول گردید.

با وجود تمام سنگ اندازی‌ها در زادگاهش، در برابر ناملایمات غالب و بعد از ۴ ماه دوندگی به استخدام دانشگاه تبریز درآمد و پس از ۲۲ سال مدیر گروهی بخش جراحی مغز و اعصاب، در سال ۱۳۸۴ هجری‌شمسی به بازنشستگی رسید.

در اوایل دهه ۶۰ در تبریز فقط ۸ تخت برای بخش مغز و اعصاب وجود داشت که پناهی توانست تعداد آن را به ۱۰۵ تخت افزایش دهد. همچنین از ویژگی‌های برجسته وی می‌توان به تربیت ۵۱ نفر از متخصصین مغز و اعصاب اشاره کرد که اغلب از نفرات اول در امتحان بورد تخصصی بودند و همچنین به همت وی، تربیت دستیار در دانشگاه تبریز به تأیید وزارت علوم رسید.

پناهی از سال ۱۳۷۰ هجری‌شمسی به ریاست سازمان نظام پزشکی تبریز برگزیده شد و ۹ سال بعد ضمن آن به عضویت شورای‌عالی نظام پزشکی کشور درآمد.

در دوران دفاع مقدس، ۱۵ مرتبه در جبهه حضور یافت و به مداوای مجروحان پرداخت و مدتها ریاست هیئت مدیره شرکت تعاونی مسکن نظام پزشکی تبریز و ریاست شورای حل اختلاف پزشکان استان را برعهده گرفت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه