اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » سعید مالک ؛ وزیر بهداری، نماینده مجلس سنا، رئیس انجمن اورولوژی ایران
2501 بازدید

سعید مالک ؛ وزیر بهداری، نماینده مجلس سنا، رئیس انجمن اورولوژی ایران

سعید مالک
(۱۲۶۷ش، تبریز ـ ۱۳۵۰ش، تهران)
وزیر بهداری، نماینده مجلس سنا، رئیس انجمن اورولوژی ایران

سعید مالک

سعید مالک به سال ۱۲۶۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پدرش میرزا عیسی‌خان، امین مالیه تبریز و پدربزرگش میرزا محمد فخرالاطباء، حکیم‌باشی مخصوص مظفرالدین‌شاه بود.
وی تحصیلات خود را در مدرسه فرانسوی‌های تبریز و لقمانیه دنبال کرد و چندی بعد راهی پاریس شد و از سال ۱۲۸۴ هجری‌شمسی به مدت ۶ سال در رشته اورولوژی و جراحی عمومی به تحصیل پرداخت. پس از اتمام دوره تخصص به ایران بازگشت و در مدرسه طب و دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به تدریس مشغول گردید.
مالک از سال ۱۳۰۱ هجری‌شمسی با درجه سرتیپی ریاست بهداری ارتش را عهده‌دار شد و پس از ۴ سال مسئولیت بیمارستان سینا را در تهران پذیرفت و مدت ۱۵ سال آن را مدیریت کرد تا اینکه در کابینه‌های ساعد، بیات، حکیمی و صدر به‌عنوان وزیر بهداری انجام وظیفه نمود.
چندی بعد به واسطه خدمات ارزنده وارد مجلس سنا شد و از سال ۱۳۲۸ هجری‌شمسی به مدت ۳۲ سال سناتور مجلس بود و ضمن آنکه همزمان ریاست انجمن اورولوژی ایران را برعهده داشت، مدت ۳۵ سال از عمر خود را صرف تدریس در دانشکده پزشکی نمود.
این پزشک متعهد در سال ۱۲۹۸ هجری‌شمسی از سوی احمدشاه به لقب لقمان‌الملک مفتخر گردیده و در سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی از خدمات دولتی به بازنشستگی دست یافت و ۱۰ سال بعد در تهران چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه