کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » سعید حکمت ؛ رئیس پزشک قانونی، نویسنده، ۷ دوره نماینده مجلس شورای ملی
3435 بازدید

سعید حکمت ؛ رئیس پزشک قانونی، نویسنده، ۷ دوره نماینده مجلس شورای ملی

سعید حکمت

(۱۲۹۲ش، تبریز ـ نامشخص)

رئیس پزشک قانونی، نویسنده، ۷ دوره نماینده مجلس شورای ملی

سعید حکمت

سعید حکمت در سال ۱۲۹۲ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از انجام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به اروپا رفت و تحصیلاتش را در رشته پزشکی دانشگاه فرانسه به پایان رساند. در سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی بعد از اخذ تخصص جراحی به ایران آمد و مدتی در تبریز به طبابت پرداخت و سپس راهی تهران شده و سال‌ها ریاست پزشکی قانونی کشور را برعهده گرفت.

مجدداً در سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی به اروپا رفت و در مرکز جرم‌شناسی و جرم‌یابی دانشگاه مونترآل کانادا به فراگیری روان‌شناسی کیفری مشغول شد و دیپلم تخصصی آن را دریافت کرد. ۲ سال بعد در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به تدریس پزشکی قانونی پرداخت و چندی بعد به دانشکده حقوق دانشگاه ملی ایران منتقل شد. همچنین از دوره هجدهم مجلس شورای ملی به نمایندگی مردم انتخاب و در ۷ دوره، به مدت نزدیک به ۲۵ سال صاحب کرسی نمایندگی بود.

حکمت در رشته تخصصی خود از اشخاص متخصص و صاحبنظر به شمار می‌رفت و مدتهای طولانی در دانشکده حقوق (رشته جرم‌شناسی)، دانشگاه پلیس تهران و دانشکده حقوق جزائی دانشگاه ملی به تدریس پرداخت.

از این استاد برجسته تألیفات ارزشمندی برجای مانده است که از میان آنها می‌توان به کتاب‌های پزشکی قانونی (۲جلد)، روان‌شناسی جنایی، مسمومیت با ارسنیک، روان‌شناسی کیفری، پزشکی قانونی قضایی، روان‌پزشکی کیفری، اخلاق پزشکی و پزشکی قانونی، روان پزشکی، تعیین مقدار الکل خون، و انواع درمان بیماری مالاریا اشاره کرد.

با پژوهش‌های انجام یافته، سرانجام حیات سعید حکمت تاکنون مشخص نشده است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه