تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » ساموئل خاچکیان ؛ کارگردان، تهیه‌کننده، نویسنده، تدوینگر، آهنگساز
2442 بازدید

ساموئل خاچکیان ؛ کارگردان، تهیه‌کننده، نویسنده، تدوینگر، آهنگساز

ساموئل خاچکیان

(۲۹ مهر ۱۳۰۲، تبریز ـ ۳۰ مهر ۱۳۸۰، تهران)

کارگردان، تهیه‌کننده، نویسنده، تدوینگر، آهنگساز

ساموئل خاچکیان

ساموئل خاچکیان در سال ۱۳۰۲ هجری‌شمسی در شهر تبریز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدائی را در زادگاهش طی کرد و سپس به همراه خانواده به تهران مهاجرت نمود. از سنین کودکی شیفته هنر شد و در سن ۹ سالگی اولین شعرش را سرود و پس از تحصیلات متوسط به داستان‌نویسی روی آورد و آنها را در روزنامه‌ها و مجلات ارمنی ایران به چاپ رساند و چندی بعد مجموعه داستانهایش را به صورت کتاب منتشر کرد.

در ۲۰ سالگی نمایشنامه سیویل را به روی صحنه آورد و بدین ترتیب وارد عرصه سینما شد و از سال ۱۳۳۱ هجری‌شمسی به ساخت فیلم پرداخت.

خاچکیان در طول نزدیک به ۵۰ سال فعالیت هنری، حدود ۴۰ فیلم را کارگردانی نمود و همچنین اولین آنونس (فیلم کوتاه چند دقیقه‌ای است که برای معرفی و تبلیغ فیلم دیگری ساخته می‌شود.) تاریخ سینمای ایران را برای فیلم دختری از شیراز ساخت که در آن زمان، افتخار بزرگی برای وی محسوب می‌شد.

از جمله فیلم‌های ساخته شده توسط این کارگردان نامی می‌توان به بازگشت، دلهره، توفان در شهر ما، چهارراه حوادث، دختری از شیراز، ضربت، سرسام، فریاد نیمه‌شب، عقاب‌ها، چاووش، مردی در آینه، و بلوف اشاره کرد.

کارگردان نامدار سینمای ایران که مدت ۲ سال قبل گرفتار بیماری شده و از شناختن نزدیکان خود نیز عاجز گردیده بود، به سال ۱۳۸۰ هجری‌شمسی در تهران دار فانی را وداع گفت.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه