سعادت عادت است آنرا پرورش دهید.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » روح اله جهانبانی ؛ استاندار کرمان، از فرماندهان ارشد ارتش، نماینده مجلس شورای ملی
2579 بازدید

روح اله جهانبانی ؛ استاندار کرمان، از فرماندهان ارشد ارتش، نماینده مجلس شورای ملی

روح اله جهانبانی

(۱۲۷۵ش، تبریز ـ ۱۳۳۵ش، تهران)

استاندار کرمان، از فرماندهان ارشد ارتش، نماینده مجلس شورای ملی

روح اله جهانبانی

روح اله جهانبانی به سال ۱۲۷۵ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از تحصیل مقدمات در زادگاهش وارد ارتش گردید و به خدمات نظامی‌گری پرداخت و با پیشرفتی که داشت توانست در مدت کوتاهی به درجه سرهنگی دست یابد.

در سال ۱۳۰۱ هجری‌شمسی سیمیتقو قیام کرد و جهانبانی در برابر وی ایستاد. این امر باعث شد مورد توجه قرار گیرد اما در جنگ شنوایی خود را از دست داد.

پسرعمویش امان‌اله جهانبانی در سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی مورد خشم رضاشاه قرار گرفت و شاه دستور داد همه خاندان جهانبانی را از ارتش اخراج کنند. از این رو فوراً نام‌خانوادگی خود را به کیکاوسی تغییر داد و از غضب شاه در امان ماند.

وی در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی با درجه سرتیپی به فرماندهی لشکر اول دست یافت و چند ماه بعد همزمان به فرماندهی لشکر و استانداری کرمان منصوب شد. مدتی نیز رئیس مهمات ارتش بود تا اینکه به درجه سرلشکری رسید و ارتش را به جهت ورود به مجلس ترک کرد.

در دوره هجدهم مجلس شورای ملی نمایندگی مردم زاهدان را برعهده گرفت و دوره بعد نیز تداوم داشت تا اینکه در سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه