حوادث چون روزها سپری می شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » رضا گنجه‌ای ؛ رئیس راه‌آهن کشور، روزنامه‌نگار، رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران
2495 بازدید

رضا گنجه‌ای ؛ رئیس راه‌آهن کشور، روزنامه‌نگار، رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران

رضا گنجه‌ای
(۱۲۹۷ش، تبریز ـ ۱۵ شهریور ۱۳۷۴، ژنو)
رئیس راه‌آهن کشور، روزنامه‌نگار، رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران

رضا گنجه‌ای

رضا گنجه‌ای در سال ۱۲۹۷ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پدرش علینقی گنجه‌ای از رهبران مشروطه‌خواهی در تبریز بود و فرزندش را پس از تحصیل مقدمات در زادگاهش، راهی آلمان کرد تا دوره مدرسه صنعتی را سپری نماید.
وی پس از اتمام دوره تحصیلی به کشور بازگشت و به استخدام اداره راه‌آهن درآمد و با سرعت مراحل پیشرفت را طی کرد. نخست به ریاست راه‌آهن و سپس معاونت وزارت پست و تلگراف انتخاب شد و ضمن آن به تدریس در دانشگاه و ریاست دانشکده فنی مشغول گردید.
گنجه‌ای روزنامه‌نگاری را از دوران آغازین تحصیل در روزنامه وطن تجربه کرد و از فروردین ۱۳۲۲ به انتشار نشریه مشهور باباشمل پرداخت و همکاریش را تا سال ۱۳۲۴ هجری‌شمسی تداوم بخشید تا این‌که عازم خارج از کشور شد و انتشار آن متوقف گردید اما پس از بازگشت، انتشار آن را مجدداً از سرگرفت و در مجموع ۲۷۳ شماره از باباشمل را به طبع رساند.
این روزنامه‌نگار و مدرس برجسته کشور در سال ۱۳۷۴ هجری‌شمسی پس از ۷۷ سال عمر سراسر مملو از تلاش در شهر پرجمعیت ژنو واقع در سوئیس چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه