تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » رضا مقدم ؛ اقتصاددان، نویسنده، مترجم، استاد برجسته دانشگاههای دنیا
3352 بازدید

رضا مقدم ؛ اقتصاددان، نویسنده، مترجم، استاد برجسته دانشگاههای دنیا

رضا مقدم
(۳ دی ۱۳۱۴، تبریز ـ در قید حیات)
اقتصاددان، نویسنده، مترجم، استاد برجسته دانشگاههای دنیا

رضا مقدم

رضا مقدم به سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات مقدماتی را در تبریز آغاز کرد و در کلاس چهارم ابتدایی همزمان با اشغال تبریز توسط فرقه دموکرات آذربایجان، به همراه خانواده راهی تهران شد اما یک سال بعد، پس از سقوط دولت پیشه‌وری، به زادگاهش بازگشت و تحصیلاتش را ادامه داد.
پس از اخذ دیپلم، وارد اولین دوره تحصیلی دانشکده کشاورزی شد و در سال ۱۳۳۸ هجری‌شمسی با دریافت فوق‌لیسانس مهندسی کشاورزی به استخدام اداره کل اقتصاد وزارت کشاورزی درآمد و برای خدمت به ارومیه فرستاده شد. چندی بعد برای شرکت در امتحان زبان انگلیسی به اداره روابط فرهنگی ایران و انگلیس معرفی شد و بعد از قبول شدن از امتحان، با بورسیه تحصیلی وارد دانشگاه آکسفورد انگلستان شد و دیپلم عالی اقتصاد کشاورزی اخذ نموده، مجدداً به ایران بازگشت.
مقدم به واسطه عشق و علاقه‌اش برای ادامه تحصیل، در دانشگاه تهران تحصیل را ادامه داد تا اینکه با بورسیه تحصیلی بنیاد فورد وارد دانشگاه استنفورد شد و دیپلم مدیریت مارکتینگ دریافت نمود. چندی بعد در دانشگاه دولتی اوریگان به تدریس پرداخت و همزمان دکترای بازرگانی اخذ کرد به ایران مراجعت نمود و در مراکز علمی به تدریس مشغول گردید. همزمان با تدریس، شرکت اگرو بیزینس منیجمنت را تأسیس و در امور مهندسی کشاورزی موفقیت‌های قابل توجهی کسب کرد.
وی در سال ۱۳۵۸ هجری‌شمسی از دانشگاه تهران بازنشسته شد و ضمن مهاجرت به آمریکا، تدریس را در آن کشور دنبال نمود.
پروفسور مقدم در حوزه تألیف و ترجمه، بغیر از مقالات متعدد علمی که در نشریات معتبر جهان منتشر شده است، کتاب‌های زیر را در زبان‌های فارسی و انگلیسی به رشته تحریر درآورده است:
تجزیه و تحلیل و سیاست اقتصاد خرد (۱۳۵۴، دانشگاه تهران)، عکس‌العمل‌های اقتصادی برای تغییر دنیا، اصلاحات ارضی و توسعه روستایی در ایران، و جنگ با گرسنگی.

تبریز پدیا برای این استاد ارزشمند و شخصیت فرهیخته، آرزوی طول عمر همراه با سلامتی و سعادت مسئلت دارد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه