مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ (کوروش کبیر)
خانه » تاریخ » تقویم تاریخ » تیر » به بهانه درگذشت پدر علم اطلاعات و دانش شناسی
1580 بازدید

به بهانه درگذشت پدر علم اطلاعات و دانش شناسی

علی بیگ زاده شکوئی ؛ پدر علم اطلاعات و دانش شناسی ایران درگذشت.

علی شکوئی

دکتر علی بیگ زاده شکویی، پدر علم اطلاعات و دانش شناسی ایران دار فانی را وداع گفت.

علی شکویی یکی از چهره‌های شاخص رشته روان شناسی و کتابداری ایران بود که اول تیرماه ۱۳۹۸ در منزل شخصی خود در تبریز در سن هشتاد سالگی به دیار باقی شتافت و امروز در قطعه هنرمندان وادی رحمت به خاک سپرده شد.

شادروان علی بیک زاده شکویی برادر زنده یاد پروفسور حسین شکویی پدر جغرافیای ایران در سال ۱۳۱۹ در شهر تبریز متولد شد. در دبیرستان جز دانش‌آموزان ممتاز بود.

در نوزده سالگی وارد دانشگاه تبریز شد و در رشته علوم تربیتی و روان شناسی لیسانس گرفت و سپس تا پروفسوری مدارج علمی را طی کرد.

در دهه ۵۰ به کسوت استادی دانشگاه تبریز درآمد و سال‌های سال در تربیت دانشجویان و محققان رشته علوم تربیتی و روانشناسی نقش مؤثری داشت و هم اکنون اکثر دانشجویان وی در کسوت اعضا هیئت علمی دانشگاه‌های معتبر کشور حضور دارند.

در سال ۶۶ وزارت علوم و آموزش عالی وقت پروفسور علی شکویی را به دانشگاه تهران منتقل کرد و با تدریس این فرزند علم و ادب تبریز در دانشکده روان شناسی دانشگاه تهران رونق خاصی گرفت.

وی علاوه بر تحقیق و پژوهش و استاد راهنمای ۱۰‌ ها، دانشجوی دکترا به دانشگاه‌های معتبر تهران دعوت شد و برای اولین بار رشته دکتری کتابداری و اطلاع رسانی را در ایران تأسیس کرد.

وی سال‌ها مدیر گروه این رشته در دانشگاه‌های تهران بود. وی به پاس یک قرن تدریس و پژوهش به عنوان چهره ماندگار علمی کشور نشان درجه یک علمی را از دست رئیس جمهور وقت گرفت.

بیک زاده یک دهه پیش در تهران سکته مغزی کرد و به زادگاه خود باز گشت.

از این استاد بزرگ ده‌ها مقاله علمی و پژوهی و بیش از ۱۵ جلد کتاب و ترجمه کتب معتبر دانشگاهی به یادگار مانده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه