کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » درگذشت میرزا ابراهیم خان باغمیشه ای (حاجی کلانتر ، شرف‌ الدوله) / ۳ فروردین ۱۳۱۱
3161 بازدید

درگذشت میرزا ابراهیم خان باغمیشه ای (حاجی کلانتر ، شرف‌ الدوله) / ۳ فروردین ۱۳۱۱

میرزا ابراهیم خان باغمیشه ای ـ ملقب به شرف‌الدوله و مشهور به کلانتر ، و یکی از رجال سرشناس آذربایجان ـ در حدود ۸۰ سالگی دار فانی را وداع گفت.

میرزا ابراهیم خان باغمیشه ای

میرزا ابراهیم فرزند میرزا مهدی باغمیشه معروف به حاجی کلانتر، در حدود سال ۱۲۳۵ هجری‌شمسی در محله باغمیشه چشم به جهان گشود.

در سن ۲۵ سالگی به خدمت دیوانی در دربار مظفرالدین میرزا وارد شد و به سبب این‌که خط زیبایی داشت، نسخه‌ای از تحفه‌الملوک را تحریر و تقدیم ولیعهد نمود۱.

پس از مدتی مستوفی‌گری، کدخدای باغمیشه شد و در سال ۱۲۶۸ هجری‌شمسی به جای پدر خود، کلانتر تبریز گردید. ۱۰ سال بعد زمانی که حسین‌قلی خان نظام‌السلطنه به حکومت تبریز منصوب شد، میرزا ابراهیم خان باغمیشه ای را به شرف‌الدوله ملقب نمود.

وی پس از به توپ بسته شدن مجلس، از منزل خود متواری شد و پس از تصرف تهران توسط قوای مجاهدین، به حکومت قزوین منصوب شد. در سال ۱۲۹۴ هجری‌شمسی، مدرسه‌ای با نام شرف در محله باغمیشه تأسیس نمود که امروز به دبستان خیام تغییر نام داده است. همچنین در سال ۱۳۰۶ هجری‌شمسی با همکاری فرزندش، یک کارخانه قالی‌بافی برای کمک به جوانان بیکار تأسیس نمود.

او مردی دانش‌دوست و علم‌پرور بود که نسبت به دانشمندان عصر خود علاقه خاصی داشت.

پی نوشت ها:

۱- کتابخانه مظفرالدین میرزا پس از رسیدن به سلطنت، به تهران انتقال یافت و این نسخه با ارزش نیز وارد کتابخانه سلطنتی شد و در آنجا نگهداری می‌شود.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه