شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » درگذشت سید مرتضی خسروشاهی (زاهد ، عابد ، عالم) / ۲ فروردین ۱۳۳۲
3396 بازدید

درگذشت سید مرتضی خسروشاهی (زاهد ، عابد ، عالم) / ۲ فروردین ۱۳۳۲

 

آیت الله سید مرتضی خسروشاهی ـ از فرزانگان فقهی خاندان جلیل خسروشاهی۱ـ دعوت حق را لبیک گفت.

مرتضی خسروشاهی

با انتشار خبر درگذشت ایشان مردم اشک ماتم ریختند و پیکرش پس از غسل و نماز به امامت فرزندش آیت‌الله سید احمد خسروشاهى، به‌صورت امانت در جوار امامزاده سید ابراهیم محله دوه‌چی، به خاک سپرده شد و سپس به نجف‌اشرف منتقل گردید و در جوار مرقد مطهر حضرت علی(ع) به خاک سپرده شد.

به منظور تجلیل از یک عمر خدمت به اسلام و مسلمین مجالس متعدد بزرگداشتى از سوى بازماندگان و دیگر قشرهاى مختلف مردمى در شهرهاى نجف‌اشرف، مشهد، قم، تبریز، خوى و خسروشاه برگزار گردید و به سوگواری در فراق ایشان پرداختند.

*

ایشان از زاهدان بنام آذربایجان بود که در نجف‌اشرف متولد و چند سال بعد به‌همراه پدر به تبریز آمد و در سن ۲۰ سالگی برای تکمیل تحصیلات خود مجدداً راهی نجف‌اشرف شده و در آن دیار به درجه والای علمی رسید.

از جمله آثار تألیفی ایشان می‌توان به موائد الافهام، رسائل مفرده، ذروه السعاده، امطار الدر، حاشیه عروه‌الوثقی، قمع الشکوک، مختصر الکلام، اهداء الحقیر، و نثارات‌الکواکب اشاره کرد.  

پی نویس ها:

۱- خاندان خسروشاهی از خاندان‌های اصیل فقهی و روحانی آذربایجان است و سالیان متمادی روحانیت و فقاهت در آن دودمان جاری و مداوم بوده و شاید سابقه قدمتی نزدیک به ۳۰۰ ساله داشته باشد.

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. سلام علیکم، از خاندان خسروشاهی ها, نوۀ مرحوم آیت الله العظمی حاج سید مرتض خسروشاهی هم اکنون در حوزۀ علمیۀ قم از اساتید بزرگ و بنام هستند, اگر مایل هستید در مدیا تبریز ایشان را معرفی کنید, با ایمیل زیر تماس بگیرید تا شرح حال ایشان همراه با عکسشان را ارسال کنم. باتشکر
    [email protected]

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه