حوادث چون روزها سپری می شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » خشایار دیهیمی ؛ مترجم و ویراستار آثار فلسفی با بیش از ۱۲۰۰ اثر چاپ شده
4631 بازدید

خشایار دیهیمی ؛ مترجم و ویراستار آثار فلسفی با بیش از ۱۲۰۰ اثر چاپ شده

خشایار دیهیمی

(۱۳۳۴ش، تبریز ـ در قید حیات)

مترجم و ویراستار آثار فلسفی با بیش از ۱۲۰۰ اثر چاپ شده

خشایار دیهیمی

خشایار دیهیمی در سال ۱۳۳۴ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، وارد دانشگاه شد و همزمان در رشته‌های شیمی و زبان انگلیسی به تحصیل پرداخت اما در ابتدای شکل‌گیری انقلاب شکوهمند اسلامی به اتهامی غیرسیاسی روانه زندان گردید و از این رو در فرصت پیش آمده وارد حوزه ترجمه و روزنامه‌نگاری شد.

ابتدا به عضویت گروهک نهضت‌آزادی ایران درآمد و در اندک زمانی با سمت مشاور عالی حزب مشارکت ایران به تدوین راهکارهای انتخاباتی برای اصلاح‌طلبان پرداخت.

از دهه ۶۰ ارتباط خود را با نهادهای فکری تحکیم بخشید و ۲ سال بعد ضمن پیوستن به سازمان آموزش و انتشارات انقلاب اسلامی، اوقات خود را صرف ترجمه آثاری برجسته و ارزشمند نمود.

دیهیمی هر روز فعالیت‌های خود را گسترده‌تر می‌کرد و به فکر ترجمه مجموعه‌ای ۱۰۰ جلدی با عنوان نسل قلم افتاد. مجموعه‌ای که دایره‌المعارف ادبیات جهان بود و در سال ۱۹۷۴ میلادی (۱۳۵۳ هجری‌شمسی) با همکاری انجمن فرهنگی بریتانیا و دانشگاه مینه‌سوتا توسط نویسندگان مطرح و سرشناس تدوین شده بود.

وی مدیریت هیئت تحریریه انتشارات طرح نو را برعهده داشت و ترجمه مجموعه ۱۰۰ جلدی دیگری را کلید زد. در سال ۱۳۷۶ هجری‌شمسی طرح جامعی برای فلسفه غرب تدوین کرد و زندگینامه فیلسوفان حوزه علوم انسانی را که از دست رئیس‌جمهور آمریکا مدال گرفته بودند را ترجمه و در مجموعه ۱۰۰ جلدی نام‌آوران فرهنگ منتشر کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه