كسي كه هرگز تحت فشار نزيسته باشد، آزادي را لمس نمي كند.
خانه » مراکز شهری » مراکز تاریخی » خانه های تاریخی » خانه سلماسی ؛ موزه سنجش
4742 بازدید

خانه سلماسی ؛ موزه سنجش

خانه سلماسی متعلق به اوائل حکومت قاجاریه و توسط خاندان حیدرزاده احداث و توسط خانواده سلماسی از خانواده های قدیمی تبریزی توسعه و تکمیل شده است.

   خانه سلماسی

ساختمان شامل سردر با کاربندی آجری و هشتی و راهرو ورودی حوضخانه، طنبی سه دری بزرگ در شمال و طنبی های (نشیمن) جانبی در اضلاع شرقی و غربی، آب انبار و حیاط باغچه است. این قطعه بیرونی ساختمان اصلی است.

ساختمان اندرونی در سالهای پیش تفکیک و نوسازی شده است. بخش اصلی ساختمان در ضلع شمالی حیاط واقع شده است. اضلاع غربی و شرقی نیز دارای تأسیسات و اتاقهای نشیمن است. در ورودی های جانبی طنبی (نشیمن) غربی دو ایوان ستوندار اضافه شده است. کل ساختمان در سه ضلع حیاط و دو طبقه است. طبقه زیرین طنبی شمالی به حوضخانه و نشیمن تابستانی اختصاص داده شده از بقیه زیرزمین ها برای مطبخ-آب انبار و انباری و … استفاده می شده است. مصالح بکار رفته در بنا شامل سنگ و ساروج در پی ها، دیوارهای زیرزمین ترکیبی از سنگ و آجر (تفلیسی) و دیوارهای طبقه فوقانی (همکف) خشتی است.

خانه سلماسی
بنا دارای تذهیب در کمره اتاق، دور طاقچه ها، سقف ها و شومینه هاست. سقف طنبی شمالی و نمای شمالی ساختمان از داخل حیاط دارای گچبری همراه با آینه کاری است. پنجره های آن اروسی با شیشه رنگی-کاربندی سردر با گچ و آجر به فرم قندیل است. طاق هشتی خوانچه پوش آجر با بند برجسته و سقف حوضخانه طاق چهاربخش است.
خانه سلماسی
ستونهای ایوانها دارای سرستون گچبری است. بنا اخیراً توسط استانداری از وراث خانواده سلماسی برای تبدیل به موزه سنجش به تملک در آمده و در اختیار سازمان میراث فرهنگی گذاشته شده است.
خانه سلماسی
فعالیت این مجموعه بعد از مرمت کامل در سال ۱۳۸۰ به عنوان موزه سنجش آذربایجان شرقی آغاز گردید.
گفتنی است این اثر بشماره ۱۸۶۲ در تاریخ ۱۳۷۶/۰۲/۱۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه