سعادت عادت است آنرا پرورش دهید.
خانه » تاریخ » آثار ثبت ملی » خانه حاج مهدی کوزه کنانی / معرفی کوتاه
3252 بازدید

خانه حاج مهدی کوزه کنانی / معرفی کوتاه

خانه حاج مهدی کوزه کنانی

(خانه مشروطه )

خانه حاج مهدی کوزه کنانی
این بنا با مساحتی برابر با ۱۳۰۰ مترمربع، در دو طبقه و توسط معمار تبریزی بنام حاج ولی در سال ۱۲۴۷ هجری‌شمسی ساخته شده است.

مالک این خانه تاریخی که محل تصمیم‌گیری‌های مهمی در دوره‏ ‌مشروطه بوده، حاج مهدی کوزه کنانی از تاجران و آزادی‌خواهان شناخته‌شده تبریز بود.

بعد از به توپ بستن مجلس در سال ۱۲۸۷ هجری‌شمسی، این خانه مرکز تجمع تعدادی از چهره‌های برجسته مشروطه‌خواه در آذربایجان بوده و نقش مهمی در جنگ‌های یازده ماهه تبریز علیه نیروهای دولتی داشته و محل تشکیل جلسات مجاهدین مشروطه به شمار می‌رفت.
پنجره‌های ارسی، درهای منبت‌کاری‌ شده، کلاه‌ فرهنگی و نورگیر از ویژگی‌های مهم این خانه‏ تاریخی و دیدنی هستند که در سال ۱۳۷۵ به موزه‌ای برای علاقمندان به تاریخ تبدیل شد.

تندیس‌هایی از شخصیت‌ها و مجاهدان دوره‏ مشروطیت همچون ستارخان، باقرخان، میرزا مهدی کوزه‏ کنانی، حسن ‏خان باغبان، علی مسیو، شهید ثقه ‏الاسلام، جهانگیرخان صوراسرافیل، میرزا ابراهیم آقا صبا، میرزا اسماعیل نوبری و غیره، عکس‌‏هایی از مظفرالدین شاه، محمدعلی ‌شاه و دسته‌‌های مخالف مشروطه، دستگاه چاپ ژلاتینی (پلی‏کپی دستی) جهت تکثیر شب‏نامه‌‌های دوره‏ مشروطه، تصویر اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطیت و فرمان مشروطیت در این خانه به چشم می‌خورد.

حیاط زیبا و مشجر، حوض‏خانه‏ سرسرا، آینه‌ها و شیشه‌های رنگی و دیوارها و ستون‌های گچبری شده، از زیبایی‌های خانه حاج مهدی کوزه کنانی است که به ثبت در آثار ملی ایران رسیده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه