حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » حیدر رجوی ؛ ریاضیدان برجسته جهان، بنیانگذار انجمن ریاضی ایران
3683 بازدید

حیدر رجوی ؛ ریاضیدان برجسته جهان، بنیانگذار انجمن ریاضی ایران

حیدر رجوی
(۲۷ دی ۱۳۱۳، تبریز ـ در قید حیات)
ریاضیدان برجسته جهان، بنیانگذار انجمن ریاضی ایران

حیدر رجوی

حیدر رجوی در سال ۱۳۱۳ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاهش، به تحصیل در دانشگاههای تهران و مینه‌سوتای آمریکا پرداخت و ضمن آن به پژوهش در معتبرترین دانشگاههای دنیا از جمله پرینستون، تورنتو، ایلینویز، هالیفاکس، نیوهمپشایر و واترلو مشغول گردید.
وی در سال ۱۳۴۲ هجری‌شمسی پس از اتمام تحصیلات به ایران آمد و در دانشگاه شیراز استخدام شد و چند سال بعد به کانادا رفت و به صورت دائم تبعیت آنجا را برگزید. در کانادا وارد دانشگاه دال‌هوزی شد و پژوهش‌های خود را از سر گرفت. چندی بعد وارد دیگر دانشگاههای مطرح دنیا شده و به پژوهش پرداخت و کارهای بسیار ارزشمندی در حوزه ریاضیات انجام داد.
رجوی از اساتیدی است که شاخه آنالیز تابعی را در ایران رواج داد و در سال ۱۳۵۰ هجری‌شمسی انجمن ریاضی ایران را پایه‌گذاری نمود.
دو تن از اساتید برجسته دانشگاه لوبلیانای اسلونی که از شاگردان رجوی بوده‌اند اعتقاد دارند پژوهش در کنار وی معنای خاصی دارد و او همواره سرشار از انرژی است و اگر بارها تیرش به سنگ بخورد، هرگز دلسرد نمی‌شود و مجدداً کار را از اول دنبال می‌کند و لذت ریاضی، بخشی از لذت زندگی اوست.

برچسب ها :

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. ای جانم..درود بر تبریزی های عزیز که بسیاری از بزرگترین مفاخر ایرانی از این استان بودند افرادی همچون پروفسور هشترودی , جناب شهریار و … امیدوارم همینطور روز به روز شاهد پیشرفت تبریزی های بزرگوار و تمام ایرانی های عزیز در تمامی زمینه ها باشیم.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه