افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » حمید چیت چیان ؛ بنیانگذار مرکز مطالعات انرژی و سازمان انرژیهای نو
2296 بازدید

حمید چیت چیان ؛ بنیانگذار مرکز مطالعات انرژی و سازمان انرژیهای نو

حمید چیت چیان

(۱ فروردین ۱۳۳۶، تبریز ـ در قید حیات)

پژوهشگر، بنیانگذار مرکز مطالعات انرژی و سازمان انرژیهای نو

حمید چیت چیان

حمید چیت چیان در سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به تهران رفت و در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر فارغ‌التحصیل شد. به واسطه نبوغ در فعالیت‌های مهندسی بویژه در حوزه انرژی، به سرعت پیشرفت چشمگیری از خود نشان داد و خدمات ارزشمندی برای کشور به ارمغان آورد.

از سال ۱۳۵۸ هجری‌شمسی به عضویت جهاد سازندگی آذربایجان‌شرقی درآمد و مدت ۷ سال در سطوح فرماندهی دوران دفاع‌مقدس به دفاع از میهن پرداخت و بعد از امضای قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت، به نمایندگی در دوره دوم مجلس شورای اسلامی انتخاب و به‌عنوان هیئت رئیسه مجلس به فعالیت پرداخت.

چیت‌چیان از سال ۱۳۷۱ هجری‌شمسی وارد وزارت نیرو و شرکت توانیر شد و یک سال بعد سمت معاونت وزیر نیرو در امور انرژی به وی محول گردید. با توجه به شایستگی‌هایی که از خود نشان داد سرانجام پس از مدیریت در بخش‌های مختلف وزارت نیرو، به‌عنوان وزیر نیرو در دولت نهم جمهوری اسلامی ایران معرفی شد.

از خدمات ارزشمند چیت‌چیان در حوزه انرژی می‌توان تأسیس مراکز مطالعات انرژی ایران، سازمان انرژی‌های نو، سازمان بهره‌وری انرژی ایران، مؤسسه تحقیقات و آموزش مدیریت، مرکز اطلاعات ایران و آزمایشگاه ملی صرفه‌جویی انرژی ایران را برشمرد. همچنین اجرای اولین پروژه CPH، اولین پروژه توربو اکسپندر، اولین پروژه زمین گرمایی و اولین توربین بادی کشور، بخشی از کارهایی است که در کارنامه فعالیت‌های وی به چشم می‌خورد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه