هر روز، روزي است كه هست و هرگز در جهان روزهاي هم شكلي وجود نداشته است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » حمید ملازاده ؛ نویسنده، پژوهشگر، روزنامه‌نگار
3391 بازدید

حمید ملازاده ؛ نویسنده، پژوهشگر، روزنامه‌نگار

حمید ملازاده
(۱۱ دی ۱۳۱۰، تبریز ـ ۲۷ مهر ۱۳۸۸، تبریز)
نویسنده، پژوهشگر، روزنامه‌نگار

حمید ملازاده

حمید ملازاده محمدی در سال ۱۳۱۰ هجری‌شمسی، در تبریز به دنیا آمد. ضمن تحصیل، با روزنامه فروشی به امرار معاش خانواده پرداخت و از سن ۱۳ سالگی فروش روزنامه‌های وطن یولوندا و آذربایجان را ادامه داد تا اینکه به همراه سید اسماعیل پیمان، به‌عنوان زوجی حرفه‌ای‌ در عرصه روزنامه‌نگاری مطرح شدند.
در سال ۱۳۲۹ هجری‌شمسی انتشار روزنامه مهدآزادی آغاز شد و ملازاده نیز اولین کیوسک مطبوعاتی را در تبریز بنا نهاد و در جریان نهضت ملی‌شدن صنعت نفت، کیوسک وی به محل تجمع و همفکری روشنفکران تبدیل گردید و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، به‌خاطر فعالیت‌های مطبوعاتی، به زور مجبور به ترک تبریز شد و پس از مدتی در تهران دستگیر و مدت ۱۴ ماه در بازداشت به سر برد.
بعد از آزادی، فعالیت‌های خود را در تهران دنبال کرد و با روزنامه‌های نجات، تلگراف و کیهان به همکاری پرداخت و در این سال‌ها سرپرستی روزنامه کیهان را در آذربایجان برعهده گرفت تا اینکه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، به کار کتاب‌فروشی روی آورد و انتشارات ارک را پایه‌ریزی نمود و البته ضمن آن هرگز از همکاری با نشریات غافل نشد.
از این نویسنده توانمند، کتاب‌هایی نیز در حوزه تاریخ معاصر آذربایجان به چاپ رسیده است که می‌توان به سیری در کوچه‌های خاطرات، رازهای سر به مهر، دریچه‌ای نو به آن سوی ارس، نگاه به آینده و اطلاعات طبقه‌بندی شده حوادث آذربایجان اشاره کرد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه