قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » حسین واعظ تبریزی ؛ خطیب، روحانی مبارز، مشروطه‌خواه، نائب رئیس انجمن تبریز
2287 بازدید

حسین واعظ تبریزی ؛ خطیب، روحانی مبارز، مشروطه‌خواه، نائب رئیس انجمن تبریز

حسین واعظ تبریزی

(۱۲۵۲ش، تبریز ـ ۵ اسفند ۱۳۳۴، تبریز)
خطیب، روحانی مبارز، مشروطه‌خواه، نائب رئیس انجمن تبریز

حسین واعظ تبریزی

میرزا حسین واعظ تبریزی (پسرخاله میرزا حسن رشدیه) به سال ۱۲۵۲ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در جوانی راهی قفقاز شد و چون آنجا را با اوضاع و احوال حاکم بر ایران مقایسه کرد به فکر تغییر در نظام حاکم بر کشور افتاد.
با شکل‌گیری انقلاب مشروطه به آزادیخواهان پیوست و به واسطه قدرتی که در نطق و خطابه داشت به هدایت مردم پرداخت و به تعبیر امروزی به‌عنوان مدیر تبلیغات جنبش مشروطه شناخته شده به انجام وظیفه خطیر خود پرداخت.
واعظ علاوه بر خطابه‌گویی در سرودن اشعار نغز نیز توانایی خود را ثابت کرده بود به حدی که مدتی در حلقه عرفا قرار گرفت و در تصوف جایگاه قابل توجهی کسب نمود.
وی در زمان خروج روس‌ها از تبریز با وجود اینکه به دیده آنها مستحق اشد مجازات بود، اما جان سالم به در برد و مدتی با خیال آسوده زندگی نمود تا اینکه به سیاست کلان گرایش پیدا کرد.
در دوره چهاردهم انتخابات وارد مجلس شورای ملی شده و به‌عنوان نائب‌رئیس مجلس انتخاب گردید و چندی بعد در تهران در صدر جمعیت نجات آذربایجان قرار گرفت.
با ظهور فرقه دموکرات آذربایجان و به واسطه نفرتی که پیشه‌وری از وی داشت، اموالش مورد غارت قرار گرفت و به ناچار از دیار خود دور ماند تا اینکه با سقوط فرقه یک ساله دموکرات، به زادگاه خویش بازگشت و ریاست انجمن نظارت بر دوره پانزدهم مجلس شورای ملی را برعهده گرفت.
واعظ تبریزی در آخرین روزهای سال ۱۳۳۴ هجری‌شمسی در زادگاهش چشم از جهان فروبست.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه