سعادت عادت است آنرا پرورش دهید.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » حسین محمدزاده صدیق ؛ زبان‌شناس، ادیب، شاعر، نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار
3082 بازدید

حسین محمدزاده صدیق ؛ زبان‌شناس، ادیب، شاعر، نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار

حسین محمدزاده صدیق
(۱۵ تیر ۱۳۲۴، تبریز ـ در قید حیات)
زبان‌شناس، ادیب، شاعر، نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار

حسین محمدزاده صدیق

حسین محمدزاده صدیق به سال ۱۳۲۴ هجری‌شمسی در محله سرخاب متولد شد. از کودکی وارد مسجد جامع تبریز شده، به فراگیری قرآن، فلسفه اسلام، فقه، احکام و اصول دین مشغول گردید.
در سال ۱۳۴۷ هجری‌شمسی مجله هنر و اجتماع را در تبریز به ۲ زبان ترکی‌آذربایجانی و فارسی منتشر ساخت که پس از انتشار ۷ شماره، توسط ساواک دستگیر و روانه زندان گردید. ۱۰ سال بعد جمعیت فرهنگ آذربایجان را تأسیس کرد و نشریه یولداش و آزادلیق را منتشر نمود و سرانجام پس از پیروزی انقلاب اسلامی جهت تحصیل در مقطع دکترا، عازم کشور ترکیه شد تا این‌که در سال ۱۳۶۲ هجری‌شمسی در رشته زبان‌شناسی تطبیقی ترکی، فارسی و عربی فارغ‌التحصیل و به ایران بازگشت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای تدریس زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی، فارسی و استانبولی در سراسر ایران از هیچ کوششی فروگذاری نکرد و در دانشگاه‌ شهرهای تبریز، تهران ، ارومیه، اردبیل، تکاب، همدان، اصفهان، قزوین، زنجان،‌ سمنان و شیراز به تدریس پرداخت.
بخشی از آثار قلمی استاد مسلم زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی را می‌توان در کتاب‌های زیر خلاصه نمود:
آذربایجانین شهید عالیملری، ترجمه دیوان لغات الترک، از پیدایی انسان تا رسایی فئودالیسم در آذربایجان، آشنایی با رسالات موسیقی، برگزیده متون نظم و نثر ترکی، پیرامون پیدایش انسان، در شناخت هنر و زیبایی، دیدی از نوآوری‌های حبیب ساهر، گزیده متون نظم و نثر ترکی، یادمان‌های ترکی باستان، و یورد غزللری.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه