شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خانه » مشاهیر و مفاخر » تاریخ سازان » حسین غفاری ؛ مجتهد، آزادیخواه، مبارز، شهید راه اسلام
2720 بازدید

حسین غفاری ؛ مجتهد، آزادیخواه، مبارز، شهید راه اسلام

حسین غفاری
(۱۲۹۵ش، آذرشهر ـ ۷ دی ۱۳۵۳، تهران)
مجتهد، آزادیخواه، مبارز، شهید راه اسلام

حسین غفاری

شیخ حسین غفاری در سال ۱۲۹۵ هجری‌شمسی در آذرشهر متولد شد. پس از طی تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، عازم تبریز شد و ضمن تحصیل، به کار پرداخت تا امرار معاش نماید. پس از مدتی مصمم به تحصیل علوم دینی شده وارد حوزه علمیه گردید تا به کسب علم و فیض بپردازد. به دنبال بهره‌گیری از دانش اساتید خود، پیشرفت قابل توجهی نمود و در میان همدوره‌ای‌هایش به چهره‌ای برجسته تبدیل گردید. چندی بعد راهی شهر مقدس قم شد و در محضر علمای بزرگ آن دیار تلمذ نمود تا اینکه سرانجام به درجه اجتهاد نایل آمد.
غفاری از دوران طلبگی همزمان با تحصیل به تدریس مشغول بود و از سال ۱۳۲۳ هجری‌شمسی با تأسیس مکتب زینبیه در زادگاهش به عاشقان علم و دین در زادگاهش خدمت نمود.
در سال ۱۳۴۰ هجری‌شمسی، زمانی که حسنعلی منصور طرح انجمن‌های ایالتی و ولایتی را مطرح کرد، به فعالیت علیه این لوایح پرداخت و تا قیام ۱۵ خرداد، با سخنرانی‌های خود به افشای ماهیت رژیم پهلوی پرداخت. در همان شب، هنگامی‌که از سخنرانی برگشته بود، مأموران به خانه‌اش حمله کرده و او را دستگیر و در زندان شهربانی مورد بازجویی و شکنجه قرار دادند.
وی از بزرگمردان آزادیخواه بود که در راه تبلیغ اسلام از جان و مالش گذشت و همچنان به مبارزه خود ادامه داد و مدت ۱۳ سال شکنجه‌های زیادی متحمل شد و سرانجام برای آخرین بار، در تیرماه ۱۳۵۳ در تهران دستگیر و در نهایت وحشی‌گری مزدوران رژیم شاه به شهادت رسید.
دشمن خونخوار جمجمه ایشان را با مته سوراخ کرده بود. پس از شهادت، پیکر بی‌جان وی را به شهر قم انتقال داده و از حرم مطهر حضرت معصومه(س) تا آرامستان وادی‌السلام تشییع نموده به خاک سپردند.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه