بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خانه » مشاهیر و مفاخر » هنرمندان » حسین طاهرزاده بهزاد ؛ مینیاتوریست، طراح و استاد برجسته تذهیب
3453 بازدید

حسین طاهرزاده بهزاد ؛ مینیاتوریست، طراح و استاد برجسته تذهیب

حسین طاهرزاده بهزاد
(۱۲۶۶ش، تبریز ـ ۲۱ اسفند ۱۳۴۱، استانبول)
مینیاتوریست، طراح و استاد برجسته تذهیب

حسین طاهرزاده بهزاد

حسین طاهرزاده بهزاد به سال ۱۲۶۶ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. از سنین کودکی جوهره وجودش با هنر مأنوس شد و در حوزه نقاشی به فعالیت پرداخت. پس از چندی برای کسب علم و هنر عازم استانبول شد و در آکادمی هنرهای زیبا به فراگیری نقاشی نزد اساتید ایتالیایی و عثمانی پرداخت. بلافاصله در استانبول به‌عنوان معلم میناتور و تذهیب شروع به کار کرد و مدتی بعد وارد مدرسه قالی‌بافی ترکیه شد و مشغول تدریس گردید.
محمدحسین میرزا که در استانبول شیفته آثار هنری او شده بود، ضمن اعطای لقب مزین‌السلطان از وی دعوت نمود تا به ایران بازگردد. طاهرزاده نیز در سال ۱۳۰۸ هجری‌شمسی به تهران مراجعه نمود و موزه هنرهای ملی ایران را تأسیس کرد و چند سال در تهیه تابلوها و تزئینات کاخ مرمر و دیگر کاخ‌های سلطنتی فعالیت نمود.
در سال ۱۳۳۳ هجری‌شمسی از طرف وزارت فرهنگ ترکیه به‌عنوان استاد آکادمی هنرهای زیبای استانبول به همکاری دعوت و سرانجام بعد از ۸ سال بر اثر بیماری قلبی در همان شهر درگذشت و طبق وصیتش به ایران منتقل و در امامزاده قاسم تهران به خاک سپرده شد.
مقالات هنری، تابلوهای مینیاتور، آبرنگ، رنگ و روغن، تذهیب، نقشه‌های قالی و کاشیکاری‌های باقی‌مانده از استاد طاهرزاده بهزاد از رقم ۴۰۰ فراتر رفته و از همین رو در دنیای هنر جایگاه ویژه‌ای برای خود کسب نموده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه