حوادث چون روزها سپری می شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » چهره های ماندگار » حسین بیگ زاده شکوئی ؛ جغرافیدان، نویسنده، مترجم، بنیانگذار گروه جغرافیای دانشگاه ملی
3354 بازدید

حسین بیگ زاده شکوئی ؛ جغرافیدان، نویسنده، مترجم، بنیانگذار گروه جغرافیای دانشگاه ملی

حسین بیگ زاده شکوئی

(۹ آذر ۱۳۱۲، تبریز ـ ۲۸ شهریور ۱۳۸۴، تهران)

جغرافیدان، نویسنده، مترجم، بنیانگذار گروه جغرافیای دانشگاه ملی

حسین بیگ زاده شکوئی

حسین بیگ زاده شکوئی به سال ۱۳۱۲ هجری‌شمسی در محله راسته‌کوچه متولد شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی نزد اساتید خصوصی، به فراگیری زبان فرانسه پرداخت و از سن ۲۲ سالگی در دانشگاه تبریز به تحصیل در رشته تاریخ و جغرافیا مشغول گردید و پس از دریافت مدرک کارشناسی عازم تهران شده و در دانشگاه تهران تحصیلات خود را ادامه داد.

در سال ۱۳۵۷ هجری‌شمسی از دانشگاه استانبول دکترای جغرافیای انسانی دریافت نمود و پس از بازگشت به ایران در دانشگاه تبریز به تدریس پرداخت و اندکی بعد راهی تهران شد و در دانشگاه تربیت مدرس مقطع دکترای جغرافیا را پی‌ریزی نمود.

وی ضمن سال‌ها تدریس، آثار ارزشمندی را به رشته تحریر درآورده است که از میان آنها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

جغرافیای شهری (۲جلد)، اندیشه‌های نو در فلسفه جغرافیا (۲جلد)، فلسفه جغرافیا، شهرک‌های جدید، حاشیه‌نشینان شهری، جغرافیای کاربردی و مکتب‌های جغرافیایی، مقدمه‌ای بر جغرافیای جهانگردی، محیط زیست شهری، جغرافیای اجتماعی شهرها، و دیدگاههای نو در جغرافیای شهری.

این جغرافیدان نامدار در سومین همایش تجلیل از چهره‌های ماندگار، در حوزه جغرافیا به‌عنوان منتخب معرفی و مورد تقدیر رئیس‌جمهور قرار گرفت و روز ۲۸ شهریور ۱۳۸۴ در بیمارستان مهرداد تهران چشم از جهان فروبست و در آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. روحش شاد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه