اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » شهرداران » حسینقلی ارفع‌ الملک جلیلی ؛ بانی عمارت تاریخی شهرداری تبریز
5777 بازدید

حسینقلی ارفع‌ الملک جلیلی ؛ بانی عمارت تاریخی شهرداری تبریز

حسینقلی ارفع‌ الملک جلیلی

(نامشخص، تبریز ـ ۱۳۱۸ش، تبریز)

نیکوکار، آزادیخواه، شهردار تبریز

ارفع‌ الملک

حسینقلی جلیلی معروف به ارفع‌ الملک در تبریز متولد شد اما اطلاعی از تاریخ آغاز حیات وی در دست نیست.

وی در مرداد ماه ۱۳۱۳ همزمان با وقوع سیل ویرانگر به‌عنوان شهردار تبریز انتخاب شد و با ساخت مسیل مهرانه رود، تبریز را برای همیشه از تهدید سیل نجات داد.

با همت والای این انسان پاک سرشت و همیاری مردم تبریز، در کوتاهترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه (کمتر از یک میلیون تومان) سد تبریز به طول ۱۲ کیلومتر از شرق به غرب تبریز ساخته شد و با بهره‌گیری از ابتدایی‌ترین وسایل ممکن، این کار عظیم اتفاق افتاد.

جلیلی علاوه بر این کار مهم، به‌عنوان بانی عمارت شهرداری نیز شناخته شده و نکته جالب اینجاست که این عمارت ارزشمند با صرفه‌جویی از اعتبار پروژه مهرانه‌رود و با مبلغی در حدود ۱۲۵ هزار تومان احداث گردیده است. وی با هزینه شخصی خود از انگلستان ساعتی خریداری کرد و آن را بر بالای برج عمارت نصب نمود.

ارفع‌ الملک ۲ مرتبه در سال‌های ۱۲۹۷ و ۱۳۱۳ هجری‌شمسی به ریاست بلدیه (شهرداری) تبریز انتخاب شد و خدمات ماندگار و قابل توجهی انجام داد و در دوران مشروطیت به صف مشروطه‌خواهان پیوست.

تأسیس دارالتربیه و دارالمجانین از دیگر کارهای عام‌المنفعه و خیرخواهانه وی بود که به این ترتیب کودکان بی‌سرپرست و افراد دارای معلولیت ذهنی را در زیر سقف آن پناه داد. همچنین از دیگر اقدامات مهم ایشان می‌توان به تعطیل کردن روزهای جمعه اشاره نمود چرا که فعالیت‌های اجتماعی تا آن زمان در همه روزهای هفته رسماً دایر بود.

جلیلی در سال ۱۳۱۸ هجری‌شمسی چشم از جهان فروبست و پس از تشییع شایسته طبق وصیتش، به کربلا منتقل و در جوار بارگاه حضرت امام حسین(ع) به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه