هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خانه » دفاع مقدس » سرداران شهید » حسن شفیع‌زاده ؛ بنیانگذار یگان موشکی سپاه، از شهدای پایه‌گذار سپاه پاسداران
3554 بازدید

حسن شفیع‌زاده ؛ بنیانگذار یگان موشکی سپاه، از شهدای پایه‌گذار سپاه پاسداران

حسن شفیع‌زاده

(۲۸ مرداد ۱۳۳۶، تبریز ـ ۸ اردیبهشت ۱۳۶۶، ماؤوت)

بنیانگذار یگان موشکی سپاه، از شهدای پایه‌گذار سپاه پاسداران

حسن شفیع‌زاده

حسن شفیع‌زاده به سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. در سن ۱۲ سالگی از نعمت پدر محروم شد و با این حال به تحصیلاتش ادامه داد و پس از اخذ دیپلم، عازم خدمت سربازی گردید.

در دوران خدمت مقدس سربازی، نمازخانه‌ای در پادگان تبریز دایر و یک دوره کلاس خداشناسی در آن برپا کرد و با شروع حوادث انقلاب اسلامی، به پخش اعلامیه‌های امام‌خمینی(ره) در پادگان پرداخت. همچنین در راهپیمایی‌های مردمی حضوری فعال داشت و با علمای تبعید شده تبریز در تماس بوده، از آنها در به ثمر رسیدن انقلاب الهام می‌گرفت.

با پیروزی انقلاب اسلامی، همراه گروهی از جوانان حزب‌الهی تبریز، به جمع‌آوری سلاح‌های بیت‌المال در تهران پرداخت تا به‌دست نیروهای ضدانقلابی نیفتد.

مدتی در تبریز مسئول حفاظت از بیت آیت‌اله مدنی بود ولی با شروع جنگ تحمیلی به سوی جبهه‌های حق علیه باطل شتافت و افتخارات غیرقابل وصفی خلق کرد. با شهادت دکتر چمران، مسئولیت سازماندهی نیروهای وی را برعهده گرفت و برای نخستین بار ساخت سلاح و مهمات را در داخل کشور توسط سپاه، پیشنهاد کرد و گروهی برای طراحی و ساخت توپ ۱۲۲ میلی‌متری عازم اراک نمود تا اینکه چندی بعد به اصرار شدید وی، در کارخانه ماشین‌سازی اراک، طراحی، نمونه‌سازی و تولید شد.

فرمانده توپخانه سپاه پاسداران انقلاب‌اسلامی، روز ۸ اردیبهشت ۱۳۶۶ در عملیات کربلای ۱۰ در منطقه ماؤوت (واقع در یکی از روستاهای استان سلیمانیه عراق) بر اثر اصابت گلوله توپ دشمن بعثی به خودرویش، به فوز عظیم شهادت نائل آمد و پس از تشییع، در گلزار شهدای وادی‌رحمت تبریز به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه