بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » حبیب تجلی ؛ نویسنده، مترجم، پژوهشگر، استاد برجسته فیزیک دانشگاه تبریز
4042 بازدید

حبیب تجلی ؛ نویسنده، مترجم، پژوهشگر، استاد برجسته فیزیک دانشگاه تبریز

حبیب تجلی

(۱۳۲۷ش، تبریز ـ در قید حیات)

نویسنده، مترجم، پژوهشگر، استاد برجسته فیزیک دانشگاه تبریز

حبیب تجلی

حبیب تجلی به سال ۱۳۲۷ هجری‌شمسی در تبریز به‌دنیا آمد. تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی‌ارشد فیزیک در زادگاهش انجام داد و سپس در سال ۱۳۵۶ هجری‌شمسی موفق شد دکترای خود را در رشته فیزیک لیزری از دانشگاه یورک انگلستان اخذ نماید.

وی بلافاصله بعد از اخذ دکترا به ایران مراجعه و در دانشگاه تبریز مشغول به کار شد و ضمن تدریس، در سال ۱۳۵۸ هجری‌شمسی به‌عنوان معاون دانشکده علوم و ۱۰ سال بعد با عنوان معاون پژوهشی دانشگاه تبریز، فعالیت خود را از سر گرفت.

تجلی در سال ۱۳۷۹ هجری‌شمسی به‌عنوان استاد نمونه کشوری، و در ۳ نوبت متفاوت به‌عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه تبریز انتخاب گردید و علاوه بر آن، در سنوات متوالی عنوان استاد نمونه آموزشی دانشگاه تبریز را نیز از آن خود کرد.

در کنار این فعالیت‌ها، عضو هیئت‌مدیره انجمن فیزیک ایران و از مؤسسین تاثیرگذار انجمن اپتیک و فوتونیک ایران و مدتی نیز ریاست این انجمن را برعهده داشته است. همچنین عضویت در فرهنگستان علوم کشور، ریاست هیئت تحریریه مجله اپتیک و فوتونیک، عضویت در هیئت‌مدیره مجله پژوهش فیزیک، و ریاست قطب علمی فوتونیک دانشگاه تبریز از دیگر مسئولیت‌های ایشان به شمار می‌رود.

این پژوهشگر اندیشمند بیش از ۱۰۰ مقاله در مجلات معتبر علمی جهان و بالغ بر ۱۶۰ مقاله در کنفرانس‌های ملی داخلی و خارجی ارائه داده‌ و کتاب‌های اپتیک، لیزر در پزشکی، مقدمه‌ای بر شناخت نیم‌رسانا، و مقدمه‌ای بر فیزیک لیزر را ترجمه و منتشر کرده است.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه