لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » جواد ‌ملکی تبریزی ؛ عارف، فقیه، از علمای بزرگ اخلاق، استاد امام خمینی(ره)
2903 بازدید

جواد ‌ملکی تبریزی ؛ عارف، فقیه، از علمای بزرگ اخلاق، استاد امام خمینی(ره)

جواد ‌ملکی تبریزی
(۱۲۳۶ش، تبریز ـ ۱۲ تیر ۱۳۰۴، قم)
عارف، فقیه، از علمای بزرگ اخلاق، استاد امام خمینی(ره)

جواد ‌ملکی تبریزی

میرزا جواد ‌ملکی تبریزی فرزند حاج میرزا شفیع، به سال ۱۲۳۷ هجری‌شمسی در شهر تبریز متولد شد و به واسطه نسبتی که با خانواده ملک‌التجار تبریزی داشت، به نام ملکی‌تبریزی شهرت یافت.
پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، راهی نجف‌اشرف شد و به فراگیری علوم دینی نزد علما و اساتید بزرگ آن دیار پرداخت و در اخلاق و عرفان به درجه استادی رسید.
وی در حدود سال ۱۲۸۲ هجری‌شمسی به زادگاهش بازگشت و به ترویج علوم دینی مشغول شد. با آغاز وقایع جنبش مشروطه در تبریز، رهسپار قم گردید و به تربیت روحانیون در حوزه اخلاق و تهذیب نفس پرداخت. در این وادی شاگردان بسیاری تربیت نمود که از آن میان می‌توان به امام خمینی(ره)، آخوند ملا علی همدانی، آیت‌اله مرعشی‌نجفی، آیت‌اله خوئی، آیت‌اله فاضل‌لنکرانی و میرزا خلیل کمره‌ای به‌عنوان شاگردان برتر وی اشاره کرد.
با ورود ارتش روسیه به تبریز، راهی تهران، ری و قم شد و مشغول تدریس و تهذیب نفس گردید و این در حالی بود که هنوز حوزه علمیه قم تأسیس نشده بود.
این عارف وارسته تألیفات ارزشمند و تاثیرگذاری از خود برجای گذاشته است که به‌عنوان نمونه می‌توان به کتاب‌های اسرار الصلاه، رساله لقاء‌الله، المراقبات یا اعمال السنه و حاشیه بر غایه القصوی اشاره کرد.
میرزا جواد آقا به سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی مصادف با روز عید قربان، دار فانی را وداع گفت و پس از برپایی تشییعی باشکوه، در آرامستان شیخان قم و در مجاورت مرقد میرزای قمی به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه