برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » جواد گنجه‌ای ؛ وزیر پست، نماینده و عضو هیئت رئیسه مجالس شورای ملی و مؤسسان
2206 بازدید

جواد گنجه‌ای ؛ وزیر پست، نماینده و عضو هیئت رئیسه مجالس شورای ملی و مؤسسان

جواد گنجه‌ای
(۱۲۷۷ش، تبریز ـ نامشخص)
وزیر پست، نماینده و عضو هیئت رئیسه مجالس شورای ملی و مؤسسان

جواد گنجه‌ای

میرزا جواد گنجه‌ای فرزند علی‌نقی‌خان گنجه‌ای به سال ۱۲۷۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش به پایان رسانید و سپس در مدارس تهران به ادامه تحصیل پرداخت. چند سال بعد وارد مدرسه سن لوئی در تهران شد و تحصیلات خود را تداوم بخشید.
گنجه‌ای همزمان با فراغت از تحصیل وارد وزارت دارایی شد و پس از مدتی فعالیت در قسمت‌های مختلف اداری، به‌عنوان کفیل پیشکاری کرمان انتخاب گردید.
با درایت و کاردانی که در کار از خود نشان داد، چندی نگذشت که به‌عنوان رئیس مالیه در کردستان و کرمانشاه فعالیت‌هایش را ادامه داد تا اینکه در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی پست مدیرکلی مالی وزارت بهداری را تصاحب نمود.
میرزا جواد از دوره پانزدهم به‌عنوان وکیل اول تبریز وارد مجلس شورای ملی شد و در ۲ دوره بعد به‌عنوان نائب رئیس مجلس کار خود تداوم بخشید تا اینکه در دوره هفدهم به مصدق گرایش پیدا کرد و با جبهه ملی به صورت تنگاتنگ همکاری نمود.
وی در سال ۱۳۲۸ هجری‌شمسی در کابینه محمد ساعد تصدی وزارت پست و تلگراف را عهده‌دار شد و مدت ۴ سال با جدیت تمام فعالیت نمود و از آن پس کلیه امورات اجرایی را کنار گذاشت.
گنجه‌ای با حسن شهرت و اعتماد مردم، باقی عمرش را به سربرد اما سرانجام حیاتش چندان مشخص نگردید.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه