امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » جواد هیئت ؛ پدر جراحی قلب ایران، پژوهشگر، نویسنده، روزنامه‌نگار
3773 بازدید

جواد هیئت ؛ پدر جراحی قلب ایران، پژوهشگر، نویسنده، روزنامه‌نگار

جواد هیئت
(۴ خرداد ۱۳۰۴، تبریز ـ ۲۱ مرداد ۱۳۹۳، باکو)
پدر جراحی قلب ایران، پژوهشگر، نویسنده، روزنامه‌نگار

جواد هیئت

جواد هیئت به سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به اتمام رساند و مدت ۲ سال در دانشکده پزشکی ایران ادامه تحصیل داد و سپس راهی استانبول شد. با دریافت مدرک دکترای پزشکی، دوره تخصص جراحی را در پاریس دنبال کرد و سرانجام در سال ۱۳۳۱ هجری‌شمسی به ایران بازگشت.
وی در مدت ۴۸ سال طبابت، جراحی و تدریس، به تألیف کتاب‌ها و مقالات علمی متعددی پرداخت و مدت ۱۲ سال مجله دانش پزشکی را منتشر نمود.
در کنار جراحی عمومی، دست به جراحی قلب زد و در سال ۱۳۴۱ هجری‌شمسی موفق شد برای اولین بار در ایران عمل قلب باز انجام دهد و از این رو به پدر جراحی قلب در ایران شهرت یافت. وی ۶ سال بعد نخستین پیوند کلیه را در کشور انجام داد و موفقیت جدیدی در عرصه جراحی به دست آورد و چندی بعد به نمایندگی ایران در انجمن بین‌المللی جراحی و همچنین آکادمی جراحی پاریس انتخاب شد.
هیئت، علاوه بر پزشکی در ادبیات نیز صاحب‌نظر بود و آثار ارزشمندی را خلق نموده است که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
نگاهی به تاریخ ادبیات آذربایجان (۲جلد)، سیری در تاریخ زبان و لهجه ترکی، نگاهی به تاریخ و فرهنگ ترکان، آذربایجان شفاهی خلق ادبیاتی، ادبیات شناسلیق، و خلاصه تاریخ فلسفه غرب.
این جراح و ادیب برجسته پس از عمری خدمات علمی و فرهنگی، به سال ۱۳۹۳ هجری‌شمسی در باکو درگذشت و همانجا به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه