برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » جواد ناصح‌زاده ؛ آزادی‌خواه، خطیب، روزنامه‌نگار، رئیس وکلای عدلیه تبریز
2164 بازدید

جواد ناصح‌زاده ؛ آزادی‌خواه، خطیب، روزنامه‌نگار، رئیس وکلای عدلیه تبریز

جواد ناصح‌زاده
(۱۲۶۰ش، تبریز ـ ۶ بهمن ۱۳۲۲، تهران)
آزادی‌خواه، خطیب، روزنامه‌نگار، رئیس وکلای عدلیه تبریز

جواد ناصح‌زاده

میرزا جواد ناصح‌زاده معروف به ناطق سال ۱۲۶۰ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد.
وی از آزادیخواهان تبریز بود و پس از آنکه مظفرالدین شاه فرمان مشروطیت را صادر نمود، محمدعلی میرزا (ولیعهد) در تبریز از اجرای آن خودداری کرد. در این هنگام میرزا جواد با میرزا حسین واعظ، میرهاشم تبریزی و چند نفر دیگر در کنسول‌خانه انگلیس متحصن شده و خواستار اجرای فرمان شاه شدند و بدین ترتیب محمدعلی میرزا تسلیم مشروطیت گردید.
با اجرای مشروطیت، مقدمات تشکیل انجمن ایالتی فراهم شد و میرزا جواد لباس روحانیت را کنار گذاشت و به وکالت در عدلیه مشغول گردید و به واسطه خطبه‌های قدرتمند او در انقلاب مشروطه بود که به ناطق شهرت یافت و چون از آغاز آن در جریان بود، به تاریخ متحرک مشروطیت معروف شد و ریاست وکلای عدلیه تبریز را برعهده گرفت.
ناطق مدتی مدیریت مجله ماهتاب را که روزنامه انجمن ادبی تبریز بود منتشر کرد و چندی بعد روزنامه صدای آذربایجان را به زیور طبع آراست. در روزنامه به عبداله مستوفی حمله ادبی کرد اما متوجه اشتباهش شده پیش از رخ دادن جنجال، خود روزنامه را تعطیل نمود.
ناصح‌زاده در صدر مشروطیت به ماکو رفت و اقبال‌السلطنه را مجبور به ترک آنجا کرد و انجمن آن شهر را شکل داد و چندی بعد در سال ۱۳۲۲ هجری‌شمسی در تهران درگذشت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه