شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » جواد غروی علیاری ؛ عالم، مجتهد، نویسنده، بنیانگذار مدرسه علمیه فاطمیه تهران
3865 بازدید

جواد غروی علیاری ؛ عالم، مجتهد، نویسنده، بنیانگذار مدرسه علمیه فاطمیه تهران

جواد غروی علیاری
(۱۳۱۴ش، تبریز ـ در قید حیات)
عالم، مجتهد، نویسنده، بنیانگذار مدرسه علمیه فاطمیه تهران

جواد غروی علیاری

میرزا جواد غروی علیاری فرزند عالم بزرگ حاج میرزا علی علیاری، به سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. از دوران کودکی در زیر سایه پدر فاضل و پرهیزکارش به فراگیری قرآن، خط و علوم مقدماتی دینی پرداخت. مدتی کتاب‌های قوانین، معالم و شرح لمعه را در حضور پدر و شیخ محمد آخوندی فراگرفت و سپس راهی نجف‌اشرف شده در کلاس درس و اخلاق علمای طراز اول آن دیار تلمذ نمود.
وی پس از ۱۰ سال اقامت در جوار حرم مولای متقیان حضرت علی(ع) و فراگیری علوم مختلف، به درجه اجتهاد دست یافت و به ایران بازگشت. مدت ۸ سال در مشهد مقدس تحصیل نمود و چندی نیز از حوزه علمیه قم بهره‌مند شد و به کسب علم و فضیلت پرداخت.
غروی در سال ۱۳۵۲ هجری‌شمسی به دعوت دوستان و علاقمندان راهی تهران شد و ضمن تأسیس مدرسه علمیه فاطمیه به تدریس علوم دینی از جمله خارج فقه و اصول، فلسفه، عرفان، اخلاق و تفسیر پرداخت.
این استاد برجسته علوم اسلامی در طول دوران حیات ارزشمند خود آثار برجسته‌ای را خلق نموده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:
سلسله دروس سیر و سلوک(۳جلد)، تقریرات درس امام خمینی، شناخت توحید در اصول دین، الرجعه و المعراج، نبوت و امامت، شناخت امام منتظر(عج)، تفسیری از قرآن مجید، حاشیه بر عروه‌الوثقی، رساله عملیه جامع الفروع، و مجموعه مقالات نفس، قلب، روح و عقل.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه