كسي كه هرگز تحت فشار نزيسته باشد، آزادي را لمس نمي كند.
خانه » هنر » خط » اساتید خوشنویسی » جواد دوزدوزانی ؛ برترین خوشنویس جهان اسلام در سال ۲۰۰۵ میلادی
4054 بازدید

جواد دوزدوزانی ؛ برترین خوشنویس جهان اسلام در سال ۲۰۰۵ میلادی

جواد دوزدوزانی

(۱۳۲۸ش، تبریز ـ در قید حیات)

برترین خوشنویس جهان اسلام در سال ۲۰۰۵ میلادی

جواد دوزدوزانی

جواد دوزدوزانی در سال ۱۳۲۸ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی، در سن ۱۰ سالگی به خوشنویسی روی آورد و زیرنظر پدرش، شیوه اساتید برجسته نستعلیق و شکسته نستعلیق را در پیش گرفت.

اغلب آثار این هنرمند خوشنویسی در قالب آیات مبارک کلام‌اله مجید، مناجات‌نامه‌ها، کلمات قصار بزرگان، عباراتی از عرفا و ابیاتی از شعرای بزرگ ادب پارسی می‌باشد که با تذهیب کاری همسر هنرمندشان مزین شده است.

دوزدوزانی در خط نستعلیق از شیوه میرعماد قزوینی تبعیت کرده و شکسته نستعلیق را از درویش عبدالمجید طالقانی الگو گرفته و با خلق بیش از ۲ هزار اثر ارزشمند خود تا به حال در ۶۲ نمایشگاه جمعی و انفرادی اعم از خارجی و داخلی درخشیده است.

وی در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی هنر که در سال ۲۰۰۵ میلادی در شهر استانبول برگزار گردید، به‌عنوان تنها هنرمند خوشنویس ایرانی، با ارائه ۵۰ تابلوی خط شرکت کرد و با رأی داوران بین‌المللی، در میان شرکت کنندگان، برترین هنرمند خوشنویسی جهان اسلام شناخته شد.

برچسب ها :

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. بنظرم در انتخاب و معرفی هنرمندان رشته های مختلف هنری، بجز تنی چند، شیوه ی نشریات زرد را پیش گرفته اید و از هنرمندان راستین که اولویت بر تعدادی از اینها دارند، نامی نبرده ایدو در واقع با مطالبی نه چندان کارشناسی شده، سعی در القا “عده ای” بعنوان هنرمندی بزرگ داشته اید. و هدفتان چه بوده، معلوم نیست. جز اینکه اذهان مخاطب را به سمتی هدایت کنید که مدنظرتان است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه