امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » جواد تبریزی ؛ عالم، فقیه، از مراجع بزرگ تقلید، نویسنده
3075 بازدید

جواد تبریزی ؛ عالم، فقیه، از مراجع بزرگ تقلید، نویسنده

جواد تبریزی

(۱۳۰۵ش، تبریز ـ ۳۰ آبان ۱۳۸۵، قم)

عالم، فقیه، از مراجع بزرگ تقلید، نویسنده

جواد تبریزی

میرزا جواد تبریزی در سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در محله منجم‌باشی تبریز به دنیا آمد. تحصیلات خود را تا مقطع دبیرستان در زادگاهش ادامه داد و به دلیل علاقه به مسائل دینی، وارد مدرسه طالبیه شد و از سن ۱۸ سالگی به تحصیل دروس حوزوی پرداخت.

در مدت ۴ سال مقدمات و مقداری از دروس سطح را سپری کرد و در سال ۱۳۲۷ هجری‌شمسی وارد حوزه علمیه قم شد. پس از اتمام دروس سطح، مدت ۵ سال در درس خارج فقه و اصول اساتید برجسته عصر شرکت نمود و در سال ۱۳۳۲ هجری‌شمسی راهی نجف‌اشرف گردید و کسب علم و فضیلت را ادامه داد. بعد از گذشت ۲۳ سال اقامت در دیار نجف، در سال ۱۳۵۵ هجری‌شمسی توسط رژیم بعثی دستگیر و به ایران فرستاده شد.

این عارف و عالم بزرگ که بعد از رحلت آیت‌اله محمدعلی اراکی، یکی از هفت مرجع تقلید بزرگ بود و در مدرسه علمیه قم اقدامات برجسته‌ای در قالب تحقیق، تألیف، بحث و تربیت شاگردان برجسته انجام داد.

از مهم‌ترین آثار این دانشمند بزرگ می‌توان به کتاب‌های صراط النجاه (۶جلد)، ارشاد الطالب (۴جلد)، اسس القضاء و الشهادات، طبقات الرجال، تکمله منهاج الصالحین، رساله توضیح‌المسائل، حاشیه عروه‌الوثقی، حدود، و شرح کفایه‌الاصول اشاره کرد.

سرانجام این مرد الهی در سال ۱۳۸۵ هجری‌شمسی در شهر قم دار فانی را وداع گفت و در صحن مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه