اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » دانشمندان » جواد بلورچیان ؛ بیوشیمیست، نویسنده، مترجم، استاد دانشگاه
2814 بازدید

جواد بلورچیان ؛ بیوشیمیست، نویسنده، مترجم، استاد دانشگاه

جواد بلورچیان

(۱ شهریور ۱۳۰۵، تبریز ـ در قید حیات)

بیوشیمیست، نویسنده، مترجم، استاد برجسته دانشگاه علوم پزشکی تبریز

جواد بلورچیان

جواد بلورچیان به سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در محله چرنداب متولد شد. دوران تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در محضر اساتید بزرگی همچون میرزا علی سلطان القراء، حسن قاضی طباطبائی و مهدی روشن ضمیر کسب فیض نمود تا اینکه در سن ۲۰ سالگی به عنوان نفر اول از آذربایجان در کنکور پذیرفته شده، وارد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران گردید.

وی در سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی پس از فراغت از تحصیل، به زادگاهش بازگشت و ضمن حضور در دانشگاه تبریز و تربیت دانشجویان، داروخانه صاحب‌نام سینا را پایه‌گذاری و مدیریت نمود.

در سال ۱۳۴۳ هجری‌شمسی برای تکمیل تحصیلات تخصصی راهی پاریس شد و با موفقیت دوره بیوشیمی را به پایان رسانده، به تبریز مراجعت کرد. در دانشگاه تبریز ضمن تدریس در دانشکده‌های پزشکی، داروسازی و علوم آزمایشگاهی، سال‌ها مدیریت گروه بیوشیمی و علوم آزمایشگاهی را برعهده داشت تا اینکه در سال ۱۳۶۸ هجری‌شمسی به بازنشستگی از تدریس رسید.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان عنوانی بود که در دوران حساس شکل‌گیری انقلاب اسلامی به ایشان سپرده شد و این دوران غنیمتی بزرگ بود تا بتواند انسانیت خویش را با خدمت به مردم به اثبات برساند. از آن‌جمله با تعطیلی دانشگاهها و کمبود تجهیزات پزشکی و دارو در کشور، با تهیه محلول‌های اختصاصی، تخت‌های دیالیز غیرفعال را مجدداً راه‌اندازی و به مردم خدمت‌رسانی نمود.

بلورچیان در حوزه تألیف و ترجمه کنار فعالیت‌های آموزشی و اجرایی نیز از فعالان برجسته به شمار می‌رود و آثار زیر را خلق نموده است:

بیوشیمی و فیزیوپاتولوژی انعقاد خون، بررسی آنزیم‌های کبدی، آنزیم‌های سرم و استفاده از آنها در تشخیص آزمایشگاهی، و خواب و استرس از دیدگاه بیوشیمی کورتیزول.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه