هر اقدام بزرگ ابتدا محال به نظر می رسد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » دولتمردان عالی رتبه » جعفر شفقت ؛ استاندار آذربایجان‌شرقی، فرمانده گارد شاه
5115 بازدید

جعفر شفقت ؛ استاندار آذربایجان‌شرقی، فرمانده گارد شاه

جعفر شفقت
(۱۲۹۴ش، تبریز ـ ۱۳۷۹ش، خارج از کشور)
استاندار آذربایجان‌شرقی، فرمانده گارد شاه

جعفر شفقت

جعفر شفقت در سال ۱۲۹۴ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. پس از طی تحصیلات مقدماتی و متوسطه، در سن ۱۸ سالگی وارد دانشکده افسری شد و با پایان یافتن دوره آن، به نظامی‌گری پرداخت.
وی ضمن فارغ‌التحصیلی از دانشکده افسری، تحصیل در دانشکده حقوق را دنبال کرد و وارد گارد سلطنتی شد و چندی بعد به فرماندهی گارد شاه منصوب گردید.
از مهم‌ترین مشاغل نظامی شفقت، فرماندهی لشکر ارومیه و تبریز، ریاست ستاد نیروی زمینی، فرمانده ارتش دوم، ژنرال آجودان شاه، رئیس سران نظامی و قائم‌مقام ریاست ستاد مشترک را می‌توان برشمرد.
در اواخر سال ۱۳۵۶ هجری‌شمسی که اوضاع آذربایجان وخیم شد و سپهبد آزموده احضار و از استانداری کنار رفت، شفقت جای او را در آذربایجان گرفت و به‌عنوان استاندار آذربایجان معرفی گردید و مدت کوتاهی با ملایمت حکومت کرد. در زمان استانداری تلاش کرد تا با گرفتن تائید از سوی علمای آذربایجان، محبوبیت رژیم پهلوی را از نگاه مردم آذربایجان به گوش شاه برساند و از این رو اکثر علمای آذربایجان را در منزل آیت‌اله سیدحسن انگجی(ره) جمع کرد و خواسته خود را مطرح نمود اما چون آیت‌اله سید محمدعلی قاضی(ره) رضایتی به این کار نداشت، چنین اتفاقی نیفتاد و استاندار سرافکنده از آذربایجان رانده شد.
چندی بعد با روی کار آمدن دولت بختیار، به‌عنوان وزیر جنگ انتخاب شد و در نهایت راهی خارج از کشور گردید و سرانجام به سال ۱۳۷۹ هجری‌شمسی به دور از میهن خود چشم از جهان فروبست.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه