هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » جعفر شعاریان ستاری ؛ نویسنده، مترجم، مصحح، پژوهشگر
3585 بازدید

جعفر شعاریان ستاری ؛ نویسنده، مترجم، مصحح، پژوهشگر

جعفر شعاریان ستاری
(۱۲ اردیبهشت ۱۳۰۴، تبریز ـ ۳۱ تیر ۱۳۸۰، تهران)
نویسنده، مترجم، مصحح، پژوهشگر

جعفر شعاریان ستاری

جعفر شعاریان ستاری معروف به شعار، سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. در محضر پدر به فراگیری زبان و ادبیات عربی و تفسیر قرآن مشغول شد و سپس تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ادبیات فارسی و زبان فرانسه، در دانشگاه تبریز به پایان رساند و سپس در تهران به تحصیل خود ادامه داد و در سال ۱۳۴۲ هجری‌شمسی موفق به اخذ دکترای زبان و ادبیات فارسی گردید.
وی مدت ۶ سال عضو سازمان لغت‌نامه دهخدا بود و همزمان به تدریس در دانشگاه‌ها می‌پرداخت و ضمن آن با مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نیز همکاری داشت.
با پیروزی انقلاب اسلامی، از سوی وزیر فرهنگ و آموزش عالی حکم ریاست دانشگاه تربیت معلم برای وی صادر شد و مدت ۱۷ ماه در این سمت به انجام وظیفه پرداخت.
شعار از سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی، به مدت ۵۲ سال تدریس کرد و علاوه بر زبان مادری و زبان فارسی، به زبان‌های عربی، فرانسوی، انگلیسی و ترکی عثمانی نیز آشنایی کامل داشت و از سال ۱۳۷۳ هجری‌شمسی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیوست.
از این ادیب برجسته بالغ بر ۵۵ عنوان کتاب برجای مانده است که از آن میان می‌توان به حمزه نامه (۲جلد)، تصحیح و شرح تاریخ یمینی، ترجمه البهجه المرضیه، سیاست‌نامه خواجه نظام‌الملک، گزیده اشعار ناصرخسرو، سفرنامه ناصرخسرو، جوامع الحکایات و لوامع الروایات، تاریخ پیامبران و شاهان، گفتارهای دستوری، و ترجمه سفرنامه ابن حوقل اشاره نمود.
دکتر شعار تیرماه ۱۳۸۰ در تهران به دیار باقی شتافت و در قطعه فرهیختگان و مفاخر فرهنگی بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه