دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » جعفر سبحانی تبریزی ؛ مرجع تقلید شیعه، مفسر، خطیب، از اساتید برجسته حوزه علمیه قم
3798 بازدید

جعفر سبحانی تبریزی ؛ مرجع تقلید شیعه، مفسر، خطیب، از اساتید برجسته حوزه علمیه قم

جعفر سبحانی تبریزی
(۲۰ فروردین ۱۳۰۸، تبریز ـ در قید حیات)
مرجع تقلید شیعه، مفسر، خطیب، از اساتید برجسته حوزه علمیه قم

جعفر سبحانی تبریزی

جعفر سبحانی تبریزی به سال ۱۳۰۸ هجری‌شمسی در تبریز به‌دنیا آمد. پدر بزرگوارش شیخ محمدحسین سبحانی خیابانی از علما و فقهای تبریز بود که مدت ۵۰ سال به تدریس و ارشاد مردم اشتغال داشت‌.
وی از ۱۴ سالگی وارد مدرسه علمیه طالبیه شد و با ظهور فرقه دموکرات در تبریز، رهسپار شهر قم گردید و تحصیلات خود را ادامه داد و ضمن مبارزات سیاسی، همزمان به مبارزه در عرصه فرهنگی پرداخت و با شکل‌گیری انقلاب‌اسلامی‌، در نقش برجسته‌ای ایفا نمود.
از اقدامات برجسته وی، انتشار مرتب مجله مکتب‌اسلام و تأسیس مؤسسه تحقیقاتی امام صادق(ع) است که از جایگاه خاصی برخوار می‌باشند.
مؤسسه تحقیقاتی امام صادق(ع) در سال ۱۳۵۹ هجری‌شمسی در شهر مقدس قم افتتاح شد و تاکنون صدها عنوان کتاب دینی را به زیور طبع آراسته است‌. همچنین تألیف کتب درسی حوزه و دانشگاه‌ و تدریس آنها در رشته‌های علوم اسلامی، ایجاد رشته‌هایی نظیر تفسیر موضوعی قرآن و رشته تخصصی کلام اسلامی‌، در کنار انتشار مجله کلام اسلامی از افتخارات این استاد برجسته می‌باشد.
استاد سبحانی آثار گوناگونی در رشته‌های مختلف علوم حوزوی به شرح زیر به رشته تحریر درآورده است:
منشور جاویدان قرآن(۱۴جلد)، مفاهیم القرآن(۷جلد)، المحصول فی علم الاصول(۴جلد)، تهذیب الاصول(۳جلد)، شخصیت‌های اسلامی شیعی(۲جلد)، جهان‌بینی اسلامی، پیشوایی از نظر اسلام، هستی‌شناسی در مکتب صدر المتألهین، اصول فلسفه، فلسفه اسلامی و اصول دیالکتیک، تحلیلی از فلسفه مارکس، تاریخ اسلام، زندگی امامان به زبان ساده، رساله توضیح‌المسائل و …

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه