هر روز، روزي است كه هست و هرگز در جهان روزهاي هم شكلي وجود نداشته است.
خانه » مشاهیر و مفاخر » علما و فضلا » میرزا جعفر اشراقی ؛ مجتهد، عالم و مبارز
3265 بازدید

میرزا جعفر اشراقی ؛ مجتهد، عالم و مبارز

جعفر اشراقی

(۲ بهمن ۱۲۹۴، تبریز ـ ۶ اسفند ۱۳۷۹، تبریز)

مجتهد، عالم، مبارز، نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی

اشراقی

میرزا جعفر افروغ معروف به اشراقی در سال ۱۲۹۴ هجری‌شمسی در محله نوبر متولد شد. مقدمات و سطوح حوزه را در محضر اساتید برجسته تبریز فراگرفت و برای تحصیل علم و فضیلت به شهر مقدس قم رفت و در کلاس علمای برجسته حاضر شد. مدت ۲۲ سال در آن شهر به کسب دانش و کمالات پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۳۴ هجری‌شمسی پس از کسب درجه اجتهاد به زادگاهش بازگشت و به تدریس، اقامه نماز جماعت و انجام وظایف تبلیغی و دینی پرداخت.

وی در اولین جرقه‌های انقلاب، همراه با علمای تبریز به میدان آمد و در پیشبرد اهداف مقدس انقلاب کوشید تا اینکه در دوران پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی از طرف مردم تبریز به نمایندگی مجلس خبرگان قانون اساسی برگزیده شد

از کارهای ماندگار این مجاهد وارسته می‌توان به بازسازی و تجدیدبنای مسجد آقا واقع در خیابان دارایی اشاره کرد. همچنین در جریان تخریب ارک علیشاه و تبدیل آن به مصلی، وی از کسانی بود که با این عمل به مخالفت برخاست اما از سوی عده‌ای تحت فشار قرار گرفت و مجبور به خانه‌نشینی شد و سرانجام در سال ۱۳۷۹ هجری‌شمسی در تهران چشم از جهان فروبست و در شهر مقدس قم در یکی از حجره‌های صحن مقدس حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه