آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » ثمین باغچه بان ؛ شاعر، نویسنده، مترجم، موسیقیدان
3784 بازدید

ثمین باغچه بان ؛ شاعر، نویسنده، مترجم، موسیقیدان

ثمین باغچه بان

(۱۳۰۴ش، تبریز ـ ۲۹ اسفند ۱۳۸۶، استانبول)

شاعر، نویسنده، مترجم، موسیقیدان

ثمین باغچه بان

ثمین باغچه بان در سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. در کودکی توسط پدرش ـ جبار عسگرزاده معروف به باغچه بان ؛ مبتکر، نویسنده، بنیانگذار مدارس کرولال‌ها، (۱۹ دی ۱۲۶۴، ایروان ـ ۴ آذر ۱۳۴۵، تهران) ـ به شیراز برده شد و در سن ۷ سالگی ساکن تهران گردید و تحصیلات خود را سپری نمود.

وی علاقه عجیبی به یادگیری پیانو داشت و به دلیل عدم توان مالی از دست‌یابی به آن بازماند و چون مادرش ویولن می‌نواخت، او نیز ویولن را برای یادگیری انتخاب کرد.

باغچه بان به دنبال توافق سران کشورهای ایران و ترکیه، پس از اخذ دیپلم هنرستان عالی موسیقی به‌عنوان دانشجو به آنکارا اعزام شد و ضمن تحصیل در کنسرواتوار دولتی آنکارا، با یک خواننده و پیانیست ازدواج کرد. سپس به ایران بازگشت و به استخدام هنرستان عالی موسیقی ـ کنسرواتوار تهران ـ درآمد.

یکی از مشهورترین آثار وی سوییت سمفونیک بومی وار است که در سال ۱۳۳۲ هجری‌شمسی در ارکستر سمفونیک تهران به اجرا درآمد. کتاب چهره‌هایی از پدرم شاهکار وی در قالب تألیف است.

باغچه بان در اوایل دهه ۶۰ به ترکیه مهاجرت کرد و سرانجام در آنجا چشم از جهان فروبست و در قبرستان ایرانیان استانبول به خاک سپرده شد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه