خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » تولد محمدعلی موحد ؛ ادیب و پژوهشگر بزرگ تاریخ و فرهنگ ایران
2601 بازدید

تولد محمدعلی موحد ؛ ادیب و پژوهشگر بزرگ تاریخ و فرهنگ ایران

پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۰۲

مصادف با ۸ شوال ۱۳۴۱ و ۲۴ می ۱۹۲۳

محمدعلی موحد متولد شد.

 

محمدعلی موحد

محمدعلی موحد ـ ادیب، عرفان‌پژوه، شمس‌شناس، مورخ، مصحح، حقوق‌دان و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران ـ در تبریز دیده به جهان گشود.

پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، راهی تهران شد و به تحصیل در رشته ادبی پرداخت و سپس وارد دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و موفق به اخذ مدرک دکترای حقوق خصوصی شد و سپس برای آشنایی بیشتر با مباحث حقوق بین‌الملل به انگلستان رفت و مطالعات خود را در کمبریج و لندن ادامه داد. در این دوران با ایران‌شناسانی چون آربری، مینورسکی و لاکهات ارتباط برقرار نمود و به تحقیق روی نسخه‌های خطی موجود در موزه بریتانیا پرداخت.

موحد از آغاز تأسیس شرکت ملی نفت ایران در مسئولیت‌های مهمی انجام وظیفه کرد. همچنین در ابتدای تأسیس اوپک، مدت ۶ ماه معاون اجرایی آن سازمان در ژنو شد و در طول زندگی خود همواره مشغول به تحقیق، ‌تألیف و ترجمه بوده و آثار بزرگی از خود به یادگار گذاشته است که از آن میان می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

تألیف: خواب آشفته نفت، نفت ما و مسائل حقوقی آن، شمس تبریزی، گفته‌ها و ناگفته‌ها، مبالغه مستعار، درس‌هایی از داوری‌های نفتی، در هوای حق و عدالت. ترجمه: عدالت و انرژی، سفرنامه ابن بطوطه، چهار مقاله درباره آزادی. تصحیح و تعلیق: حدیقه‌الحقیقه، سلوک‌الملوک، مقالات شمس تبریزی، خمی از شراب ربانی، اصطرلاب حق، فصوص‌الحکم.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه