حوادث چون روزها سپری می شوند.
خانه » مشاهیر و مفاخر » ادبا و شعرا » توفیق هاشم‌پور سبحانی ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، نائب رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
2576 بازدید

توفیق هاشم‌پور سبحانی ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، نائب رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

توفیق هاشم‌پور سبحانی
(۱۳۱۷ش، تبریز ـ در قید حیات)
ادیب، نویسنده، مترجم، نائب رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

توفیق هاشم‌پور سبحانی

توفیق هاشم‌پور سبحانی به سال ۱۳۱۷ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. پس از طی دوره ابتدایی، مقطع متوسطه را در مدارس رشدیه و لقمان به اتمام رساند و در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز تحصیل نمود و سپس در تهران تحصیلات خود را ادامه داد و مدرک کارشناسی ارشد همان رشته را اخذ کرد.
وی در سال ۱۳۴۸ هجری‌شمسی به استانبول رفت و با شرکت در امتحان ورودی دوره دکترا در دانشگاه استانبول پذیرفته شد و به تحصیل در رشته عربی و فارسی پرداخت تا اینکه سرانجام به دریافت گواهینامه دکترا نائل آمد.
هاشم‌پور ضمن تحصیل، از منابع غنی کتابخانه‌های استانبول بهره گرفت و اندوخته‌های ارزشمندی را در حوزه ادبیات کسب نمود و پس از مراجعت به ایران در محضر اساتید برجسته‌ای همچون احمد ترجانی‌زاده، سید حسن قاضی‌طباطبائی، محمد جعفر محجوب و محمود صناعی حاضر و از دانش آنها بهره‌مند گردید و ضمن تدریس در دانشگاههای مختلف ایران و دهلی، به‌عنوان نائب‌رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به فعالیت‌های خود ادامه داد.
از آثار تألیفی و ترجمه استاد هاشم‌پور می‌توان کتاب‌های زیر را برشمرد:
فهرست‌های تجارب السلف هندوشاه نخجوانی، فهرست کتب خطی فارسی دانشگاه دهلی، حارث بن اسد محاسبی و کتاب القصد او، نگاهی به تاریخ ادب فارسی در هند، ترجمه شرح مثنوی شریف، ره‌آوردهای سفر، تصحیح تذکره انجمن خاقان، فهرست نسخه‌های خطی فارسی کتابخانه بروسه، سیرت شیخ کبیر ابوعبداله ابن خفیف شیرازی، مجالس سبعه مثنوی معنوی، فتوت در کشورهای اسلامی و مآخذ آن، تصوف در یکصد پرسش و پاسخ، نقد شعر العجم شبلی نعمانی، رساله الی الهائم الخائف من لومه اللائم، زندگینامه مولانا جلال‌الدین، ملامتیه و ملامتیان، مولویه بعد از مولانا.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه