آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خانه » مشاهیر و مفاخر » نویسندگان » تاج زمان دانش ؛ حقوقدان، نویسنده، پژوهشگر
4254 بازدید

تاج زمان دانش ؛ حقوقدان، نویسنده، پژوهشگر

تاج زمان دانش

(۱۳۰۵ش، تبریز ـ ۱۸ شهریور ۱۳۸۸، تهران)

حقوقدان، نویسنده، پژوهشگر

تاج زمان دانش

تاج زمان دانش در سال ۱۳۰۵ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در مدارس زادگاهش فراگرفت و در دانشسرای مقدماتی به آموختن زبان‌های انگلیسی و فرانسوی پرداخت.

پس از اتمام دوران تحصیل به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و به کار آموزگاری مشغول شد اما چندی بعد به دلیل مخالفت‌های شوهرش از کار و تحصیل بازماند و سرانجام به دلیل علاقه وافر به علم‌اندوزی، زندگی زناشویی وی از هم پاشیده شد و به دنیال آن با خانواده راهی تهران گردید و در رشته حقوق دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.

وی با بهره‌گیری از دانش اساتید برجسته، از دانشگاه حقوق و علوم‌سیاسی فارغ‌التحصیل و در سال ۱۳۳۶ هجری‌شمسی راهی فرانسه شد و ۵ سال بعد از دانشگاه اکس دکترای علوم جنایی اخذ کرد. در سال ۱۳۴۴ هجری‌شمسی از دانشگاه نوشاتل سوئیس دکترای حقوق جزا گرفت و به ایران بازگشت. در ایران وارد دانشگاه پلیس شد و برای اولین بار توانست بندهای زندان اطفال و نوجوان را از بزرگسالان جدا نماید و همچنین اولین کارگاههای آموزشی زندانها نیز به ابتکار وی شکل گرفت.

این حقوقدان برجسته آثار متعددی خلق کرده است که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره نمود:

کیفرشناسی، دادرسی اطفال در حقوق تطبیقی، اصول علم زندانها، کیفرشناسی و حقوق زندانیان، اطفال و جوانان بزهکار، مجرم کیست؟ جرم‌شناسی چیست؟، و معتاد کیست؟ مواد مخدر چیست؟.

دکتر دانش در سال ۱۳۸۸ هجری‌شمسی پس از ۸۳ سال عمر ارزشمند در تهران درگذشت و پس از تشییع در آرامستان بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه